$
כלכלה ומדיניות

מעצר הבכירה בוואווי: "הפרה את הסנקציות על איראן"

מנג וואנז'ו שנעצרה השבוע בקנדה הובאה היום לביהמ"ש; התביעה טוענת כי השתמשה בחברה בת של וואווי כדי לעקוף את הסנקציות; האמריקאים מעוניינים בהסגרתה, והיא עשויה לרצות עונש מאסר של עד 30 שנה אם תורשע

שירות כלכליסט 22:2207.12.18

הפרטים מאחורי הפרשה שמעיבה על יחסי ארה"ב וסין הולכים ומתבהרים: מנג וואנז'ו, סמנכ"לית הכספים ובתו של מייסד ענקית הטלקום הסינית וואווי, שנעצרה השבוע בקנדה לבקשת ארה"ב, מואשמת בהפרת הסנקציות האמריקאיות על איראן - כך מפרסמת הערב (ו') רשת ה-BBC. פרטי האישומים נמסרו בבית המשפט בוונקובר.

 

 

 

מנג צפויה להיות מוסגרת לארה"ב, ודבר מעצרה מעורר זעם רב במולדתה וכן מגביר את החששות להתחדשות מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין - לאחר שהנשיאים דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג כבר הגיעו להסכמה על הפסקת מלחמת הסחר למשך 90 יום. בית המשפט דן האם לאפשר לה להשתחרר בערבות, כשעורך הדין מטעם התביעה בקנדה התנגד לכך מחשש שתברח מהמדינה. לבסוף הוחלט לדחות את הדיון ליום שני.

 

 

מנג. צפויה לעונש כבד מנג. צפויה לעונש כבד צילום: אי פי איי

 

מטעם התביעה נמסר בבית המשפט שמנג השתמשה בחברה בת של וואווי הנקראת סקייקום כדי לעקוף את הסנקציות על איראן, וזאת בין השנים 2009 ו-2014, כשמנג הציגה מצג שווא לפיה סקייקום היא חברה נפרדת. בכך גם הונתה, לפי הטענה, את הבנקים שהיו מעורבים בעסקאות הרלוונטיות, ושמם לא נמסר. היא צפויה לרצות עונש מאסר של עד 30 שנה בארה"ב אם תורשע בדין. עורך הדין הקנדי המייצג את המדינה אמר גם כי מרגע שנודע לה דבר החקירה נגדה היא נמנעה מלהגיע לארה"ב, וכך גם מנהלים אחרים בוואווי. לדבריו, מנג מבלה כשבועיים בשנה בוונקובר, ולמשפחתה יש נכסים באזור. עורך דינה דחה על הסף את הטענות כי היא עשויה להימלט אם תשוחרר בערבות ואמר כי "אתם יכולים לסמוך עליה. בריחה תשפיל ותבייש את אביה (רן ז'נגפי) שאותו היא אוהבת"

 

 

לפי הדיווחים מבית המשפט, היא הגיעה למקום כשאיננה אזוקה. סין דורשת את שחרורה של מנג בטענה שלא הפרה אף חוק. בסוכנות הידיעות בלומברג דווח שהליך ההסגרה עשוי להימשך חודשים ואף שנים.

 

וואווי היא אחת מחברות התקשורת הגדולות בעולם, ולאחרונה עקפה את אפל והפכה ליצרנית הטלפונים החכמים השנייה בגודלה לאחר סמסונג. הרשויות בארה"ב חוקרות מזה זמן מה את וואווי, לאחר שב-2016 היא שלחה לכאורה מוצרים  לאיראן ולמדינות אחרות באופן שהיווה הפרה של הסנקציות האמריקאיות על אותן מדינות.

 

היום נודע כי וואווי מינתה את היו"ר שלה ליאנג הואה כמחליפה של מנג בתפקיד סמנכ"לית הכספים בעקבות מעצרה של האחרונה בקנדה בעת שהיתה בדרכה מהונג קונג למקסיקו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x