$
כלכלה ומדיניות

ראש ממשלת צרפת: "ייקור הדלק יידחה בחצי שנה"

בהודעה ששודרה בטלוויזיה מסר אדואר פיליפ שיש להקשיב לזעם של הציבור, ולכן הצעדים המתוכננים לא יכנסו לתוקף עד שלא יתקיים דיון הולם עם מי שיושפע מכך

שירות כלכליסט 14:1804.12.18

ממשלת צרפת נכנעה למחאות האפודים הצהובים: ראש ממשלת צרפת, אדואר פיליפ, הכריז לפני שעה קלה על השעיית העלאת מס הדלק בחצי שנה. בהודעה ששודרה בטלוויזיה מסר פיליפ שיש להקשיב לזעם של הציבור, ולכן הצעדים המתוכננים לא יכנסו לתוקף עד שלא יתקיים דיון הולם עם מי שיושפע מכך.

 

 

העלאת המס המתוכננת הובילה לשורה של מחאות אלימות, שזכו לכינוי מחאת האפודים הצהובים. שלושה אנשים נהרגו מאז פרצו המחאות ב-17 בנובמבר, ונגרם נזק לרכוש ציבורי ברחובות הבירה.

 

לפי פיליפ, מלבד העלאת מס הדלק, ההשעייה לשישה חודשים תחול גם על העלאות מתוכננות במחירי החשמל והגז. "הצרפתים שלבשו את האפודים הצהובים אוהבים את המדינה שלהם", אמר. "אנחנו שותפים לאהבה הזו". עם זאת, הוא הוסיף כי האלימות חייבת להיפסק. "התפקיד העיקרי של המדינה הוא להבטיח את הסדר הציבורי, אך עלינו להילחם נגד כל מה שמסכן את אחדות המדינה". לכן, הדגיש כי כל הפגנה עתידית צריכה לקבל אישורים ולהתנהל בצורה מסודרת.

 

 

ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ בדרך להודעה על הקפאת ייקור הדלק ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ בדרך להודעה על הקפאת ייקור הדלק צילום: איי אף פי

 

סגולן רויאל, שרת הסביבה לשעבר ממפלגת הסוציאליסטים, קיבלה בברכה את החדשות, אך טענה כי היה צריך להשעות את המהלך כבר מתחילת המחאות.

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון הכריז מוקדם יותר השנה על העלאת המס, זאת כחלק מתכנית רחבה יותר לצמצם את התלות של המדינה בדלקים מאובנים. המס היה אמור להעלות את מחיר הדלק ב-30 סנט לגלון. המחאות פרצו ב-17 בנובמבר ושטפו את המדינה.

 

המוחים חסמו רחובות וכבישים, שרפו מכוניות והתנגשו עם המשטרה. בהפגנות שהתקיימו ביום שבת האחרון נפצעו 133 אנשים, ו-412 נעצרן.

 

 

הפגנות המחאה השבוע בפריז
הפגנות המחאה השבוע בפריז צילום: אי פי איי

 

לפי ההערכות, המחאות וההפגנות האלימות יובילו להפסדים של מיליוני יורו לכלכלה.

 

80 בני אדם נפצעו בשבת האחרונה בפריז, בהם 16 שוטרים עימותים עם פעילי "האפודים הצהובים" בשאנז אליזה. 183 בני אדם נעצרו. בהפגנה השלישית נגד יוקר המחיה הציתו המפגינים בניין ליד שער הניצחון וכן הציתו מכוניות רבות. הפגנות דומות התקיימו במקומות נוספים בצרפת. המשטרה השתמשה בגז מדמיע, ברימוני הלם ובזרנוקי מים בשעה שהמפגינים גלגלו לעברם עגלות אשפה בוערות ושרפו כמה מכוניות. במשטרת צרפת חוששים כי ארגונים קיצוניים מימין ומשמאל מתדלקים את המהומות ושולחים פעילים להתעמת עם שוטרים. לצד המחאות האלימות נראו גם צעדות שקטות בפריז.

 

מה שהוביל לגל המחאה הנוכחי היה החלטת הנשיא עמנואל מקרון להעלות את המס על דיזל, הנחשב לדלק מזהם יותר, ובכך לעודד נהגים לעבור למכוניות מזהמות פחות או לתחבורה הציבורית. הצעד הזה התקבל בזעם רב, בעיקר באזורים הפריפריאליים בצרפת שבהם ראו את הצעד כהפניית עורף של האליטות העירוניות שממילא אינן

נסמכות עוד על רכב פרטי בערים הגדולות בצרפת. "האפודים הצהובים" כינו את עצמם על-שם החובה להחזיק במכוניות אפודי בטיחות לשעת חירום.

 

בשיאה של ההפגנה היום ישבו מאות מפגינים מתחת לשער הניצחון, שרו את ההמנון הלאומי וקראו "מקרון תתפטר". הם נשאו שלטים שעליהם נכתב: "האפודים הצהובים ינצחו". מפגינים נוספים צעדו לאורך השאנז אליזה עם שלטים שעליהם נכתב: "מקרון, הפסק להתייחס אלינו כמו לאידיוטים". השדרה המפורסמת שמאכלסת מסעדות, חנויות, מלונות ובוטיקים הייתה אפופת עשן.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x