$
כלכלה ומדיניות

סין: "מוכנים לשתף פעולה עם ארה"ב בנושא הסחר - אם תנקוט גישה הוגנת"

מחר תתקיים בארגנטינה פגישה בין הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ לעמיתו הסיני שי ג'ינפינג; בייג'ינג מזהירה: "אם ארה"ב תנצל את מחלוקת הסחר כדי לבלום את הצמיחה שלנו, אז קרוב לוודאי שלא נגיע להסכם"

שירות כלכליסט 12:3430.11.18

לקראת פסגת מנהיגי מדינות ה-G20 שמתקיימת בסוף השבוע בארגנטינה, בסין מאמינים כי יוכלו להגיע להסכם סחר עם ארה"ב, כך לפי מאמר דעה שהתפרסם בעיתון צ'יינה דיילי. עם זאת, בעיתון הדגישו כי ארה"ב צריכה לבוא בגישה "הוגנת" כדי להרגיע את המתיחות.

 

"בייג'ינג מעוניינת בהסכם בדיוק כפי שוושינגטון מעוניינת בו, והיא מוכנה לשתף פעולה עם ארה"ב בנוגע לחששות סביב המסחר, אך רק אם הם יבואו בהלך רוח הוגן", נכתב בעיתון הממשלתי. "אם יהיו מטרות אחרות כמו ניצול מחלוקת הסחר כדי לבלום את הצמיחה של סין, אז קרוב לוודאי שלא נגיע להסכם".

 

מחר, במסגרת פסגת ה-G20, מתוכננת פגישה אישית בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג, אף שלא ברור אם הפגישה תסתיים בהסכמה על הסדר. ההערכה היא כי בכל מקרה לא תושג עסקה שמבטלת לגמרי את המכסים שהוטלו. חלק מהפרשנים מאמינים כי ייתכן ויוחלט על "הפסקה" במלחמת הסחר, במסגרתה יוקפאו מכסים מתוכננים נוספים.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג צילומים: בלומברג, רויטרס

 

באופן כללי, ענייני סחר בכלל ומלחמת הסחר המתפתחת בין סין וארה"ב צפויים לשלוט בסדר היום בפסגה. לפי נתונים רשמיים שפורסמו היום (ו'), הצמיחה בסקטור הייצור בסין נעצרה בנובמבר, לראשונה מזה למעלה משנתיים, והזמנות חדשות לייצוא המשיכו בירידות, זה החודש השישי ברציפות.

 

מלבד העיתון הסיני, גם שר המסחר הסיני הביע אופטימיות לקבלת "תוצאות חיוביות" מפגישת המנהיגים. מנגד, טראמפ העביר מסרים סותרים בנוגע לאפשרות להשגת הסכם סחר עם סין וטען כי ההסכם קרוב אך הוא אינו בטוח שהוא מעוניין בו. במקביל, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי יועץ הכלכלה של טראמפ, פיטר נבארו ישתתף אף הוא בפגישה. נבארו הפגין עד כה גישה נוקשה נגד סין.

 

 

קירק הרטמן, מנהל ההשקעות בחטיבת ניהול הנכסים של וולס פארגו, אמר ל-CNBC כי "אני אופטימי שהמנהיגים ישיגו הסכם. אבל אני לא חושב שזה יהיה ההסכם שכל אחד מהצדדים רוצה, יהיו ויתורים", אמר ל-CNBC. "זה יהיה קשור להגנה על הטכנולוגיה האמריקאית באותה המידה שזה קשור למסחר".

 

עוד הוסיף הרטמן כי להערכתו ארה"ב תדחה את הטלת המכסים על יבוא סיני,שאמורים להיכנס לתוקף בינואר, ושתי המדינות יסכימו להיפגש לדיונים נוספים בסוגיה.

 

ביום חמישי אמר נשיא ארה"ב לעיתונאים כי הוא "קרוב" להסכם עם סין על המסחר, אך הוסיף שאינו בטוח שהוא מעוניין בכך, "כי מה שיש לנו עכשיו זה מיליארדי דולרים שנכנסים לארה"ב בצורת מכסים או מסים, אז אני לא בטוח שהסכם זה מה שאני רוצה"

 

במקביל, דווח כי יועצו של טראמפ לענייני כלכלה, פיטר נבארו צפוי להשתתף בפגישה מחר עם שי. בעקבות זאת, רבים ציינו כי פחתו הסיכויים להשגת הסכם, זאת בהתחשב בדעותיו הנציות בכל הקשור למסחר בין ארה"ב וסין.

 

בכל זאת, "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי נציגים משתי המדינות מנסים להשיג הסכם שימנע הטלת מכסים נוספים ויוביל למגעים נוספים לשינוי המדיניות הכלכלית של סין. "שני הצדדים מסכנים לא מעט, כך שהם יגיעו להסכם מסוים", סיכם הרטמן, והוסיף כי השווקים יגיבו בחיוביות לכל הסכם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x