$
כלכלה ומדיניות

מנהיגי אירופה אישרו את הסכם הברקזיט - ממתינים להחלטה בריטית

המועצה האירופית אישרה את ההסכם עם לונדון ועתה צפויים הפרלמנטים המקומיים בכל מדינה לאשרר את ההחלטה; הפרלמנט הבריטי יכריע בחודש הבא

שירות כלכליסט 12:1325.11.18

הסכם הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי אושר ע"י מנהיגי האיחוד האירופי. המועצה האירופית המורכבת ממנהיגי 27 המדינות החברות באיחוד אישרה היום לאחר התכנסות קצרה את הסכם הברקזיט עם לונדון. כך הודיע יו"ר המועצה דונלד טוסק (Donald Tusk).  

 

"מנהיגי 27 מניות האיחוד האירופי, הנותרים יחד לאחר עזיבת בריטניה את הבלוק, הביעו תמיכה בהסכם הברקזיט עם לונדון", אמר טוסק לאחר פגישת המנהיגים, שנמשכה פחות משעה. לפי ההודעה הרשמית, המדינות החברות "מתחייבות לנקוט בצעדים הנדרשים על מנת להבטיח שההסכם יוכל להיכנס לתוקף ב-30 במרץ 2019, באופן שיאפשר נסיגה מסודרת".

 

טאסק רמז כבר אתמול שהעסקה בדרך לאישור לאחר שספרד משכה הסתייגות של הרגע האחרון לגבי גיברלטר. 

 

עתה נדרשים הפרלמנטים במדינות האיחוד לאשרר את ההסכם - וההערכה שכך יהיה. המכשול העיקרי הוא האישור הבריטי: ראשת הממשלה תרזה מיי נדרשת לקבל את אישור הפרלמנט לטיוטת ההסכם והיא מתמודדת בימים אלה עם גל של מחאה מצד אנשי מפלגתה שלה, חברי פרלמנט שמרנים, שמביעים התנגדות חריפה להסכם שהושג.

 

תרזה מיי בהתכנסות בבריסל תרזה מיי בהתכנסות בבריסל צילום: רויטרס

 

 

ההתרחשות הזאת מגיעה לאחר 18 חודשי משא ומתן בין הצדדים, שהחלו לאחר שבריטניה הפעילה את סעיף 50 בעקבות משאל העם שנערך ב-2016. הפרלמנט הבריטי צפוי להצביע על ההסכם בתחילת דצמבר אך, אישורו של ההסכם בשום אופן אינו בטוח, בעוד חברי פרלמנט רבים ממפלגות הלייבור, הליברל-דמוקרטים, ה-SNP, ה-DUP, והמפלגה השמרנית, צפויים להצביע נגדו.

 

מפגינה בבריסל נגד הברקזיט מפגינה בבריסל נגד הברקזיט צילום: איי אף פי

 

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי פנתה לציבור בבקשה לתמוך בהסכם, בטענה שזוהי העסקה הטובה ביותר האפשרית, שמכבדת את תוצאות משאל העם על הברקזיט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x