$
חברה וסביבה

בימ"ש החרים 58 יצירות של בנקסי המוערכות ב-12 מיליון ליש"ט

היצירות של אמן הרחוב הוצגו בסופרמרקט ריק בעיר בריסל והן במרכז מחלוקת סוערת בין גלריה בלגית, חברת תיווך גרמנית ומשרד עו"ד לונדוני

שירות כלכליסט 11:2224.11.18

בית המשפט בבלגיה הורה ביום חמישי להחרים 58 יצירות של אמן הרחוב בנקסי המוערכות ביותר מ-12 מיליון ליש"ט, והוצגו בסופרמרקט ריק בבריסל, כך מדווח הגרדיאן.

 

היצירות, הכוללות גם גרסה של הציור ילדה עם בלון, שהתפרסם לאחרונה לאחר שהגרסה המקורית גרסה עצמה בתום מכירה פומבית, הועברו בחצות למיקום חסוי ומאובטח, שם יישארו עד לשימוע הבא בנושא שיתקיים בינואר.

 

 

סטניסלס אשכנזי, עורך הדין המייצג את סטרוקר אינסייד, הגלריה הבלגית שארגנה את התערוכה, אמר כי הם נקלעו לתוך "סיפור מטורף" שכולל סכסוך בין מנהל לשעבר של בנקסי וחברת תיווך גרמנית, שבעבר התמחתה במכירת בשר. "הלקוחות שלי הם שני אנשים נחמדים מאוד", אמר אשכנזי. "והם מאד לחוצים ממה שקרה".

 

לדבריו, אוסף היצירות הזה של בנקסי הוצע לגלריה השוכנת בפרבר איקסל בדרום בריסל על ידי חברה גרמנית בשם און אנטרטיימנט, שטענה כי היא מנהלת תערוכה דומה בברלין ורוצה להעביר אותה לבלגיה.

הציור ילדה עם בלון של בנקסי הציור ילדה עם בלון של בנקסי

 

 

אולם, הסיבוב העולמי של התערוכה מאורגן על ידי סטיב לזרדיס, בעל גלריה לשעבר שלפי ההערכות היה הראשון שהציג את האמן המסתורי בפני הציבור. המצב הסתבך בשבוע שעבר, אז עורכי דין מפירמת מישקון דה ראיה מלונדון, דפקו על דלתות סטרוקר אינסייד והאשימו את הגלריה באחזקה לא חוקית של יצירות האמנות. הטענה הייתה שמדובר ברכוש השייך ללזרידס, ולחברה הגרמנית לא הייתה כל זכות להעביר את הציורים לבלגיה.

 

בסטרוקר אינסייד העדיפו לא להיות תקועים באמצע הסכסוך הזה בין לזרידס ואון אנטרטיימנט, ולכן פנו לבית המשפט בבקשה שיחרים את היצירות עד לפתרון הסכסוך. בית המשפט הסכים לעתירה. "נראה שהיצירות שבמחלוקת נחשפו בלי אישור הבעלים החוקיים, ומכיוון שלא נראה שהן מבוטחות אנחנו חושבים שנחוץ לאבטח אותן במהירות האפשרית", נכתב בהחלטת בית המשפט.

 

בנקסי עצמו עוד לא הגיב על המקרה, אך בפוסט שפרסם לאחרונה באינסטגרם העביר ביקורת על מחיר הכניסה לתערוכה במוסקבה של היצירות שלו, שארגן לזרידס. "מה זה לעזאזל? זה לא יעבוד אצלי... אני לא גובה מאנשים לראות את האמנות שלי אלא אם יש גלגל ענק", כתב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x