$
כלכלה ומדיניות

"ללא צעדים משמעותיים נגד ההתחממות הגלובלית - כלכלת ארה"ב תתכווץ ב-10% עד סוף המאה"

בצורות, פגיעה ביבול החקלאי, שריפות ענק, הפשרת קרחונים, הצפות, מחלות, סגירת מפעלים וזינוק במחירים - בדו"ח חריף שעליו חתומות 13 סוכנויות ממשלתיות בארה"ב מצוינת האזהרה החמורה ביותר עד כה על השלכות של שינויי האקלים על הכלכלה הגדולה בעולם. מחברי הדו"ח מציינים עם זאת כיצד ניתן לצמצם את הנזק

שירות כלכליסט 09:1824.11.18

דו"ח מדעי חדש שפרסמו 13 סוכנויות ממשלתיות בארה"ב מזהיר כי אם לא ינקטו צעדים משמעותיים נגד התחממות כדור הארץ, הנזק יפחית 10% מגודל הכלכלה האמריקאית עד סוף המאה הנוכחית. זו האזהרה החמורה ביותר עד כה בדבר ההשלכות של שינוי האקלים על ארה"ב.

 

 

 

הדו"ח הנוכחי המתפרס על פני 1,656 עמודים, מפרט את ההשלכות ההרסניות של שינויי האקלים על הכלכלה, הבריאות והסביבה, שבאות לידי ביטוי בשריפות הקטלניות בקליפורניה, בקשיים ביבול במערב התיכון והתשתיות המתפרקות בדרום ארה"ב. בדו"ח ממשיכים ומזהירים כי בעתיד היצוא האמריקאי ושרשראות האספקה ייפגעו, התפוקה החקלאית תופחת לרמות שנרשמו בשנות ה-80 והשריפות יתפשטו גם לאזור דרום מזרח. השורה התחתונה לפי הדו"ח היא ששינויי האקלים עלולים להפחית עד עשירית מהתמ"ג עד 2100, יותר מכפול ההפסדים שנרשמו בעקבות המשבר הפיננסי מלפני עשור.

 

יתרה מכך, מחברי הדו"ח מזהירים כי ארה"ב כולה תושפע משינויי אקלים החל מדרום מערב שם בצורות יגבילו אף יותר את אספקת המים ועד לאלסקה שם הפשרת הקרחונים תגרום להצפות ותאלץ קהילות שלמות לעבור ופורטו ריקו - שם מי המלח יזהמו את מי השתייה. עוד מזהירים המחברים כי יותר אנשים ימותו כתוצאה מגלי חום והאקלים החם יותר יוביל ליותר התפרצויות של מחלות.

 

אז מה אפשר לעשות?

 

על פי ההערכות, ההשפעות של שינויי האקלים על הכלכלה האמריקאית יתורגמו לעלויות של 141 מיליארד דולר על מקרי מוות הקשורים לחום, 118 מיליארד דולר כתוצאה מעליית פני הים ו-32 מיליארד דולר בשל הנזק שייגרם לתשתיות. עם זאת, מחברי הדו"ח מדגישים כי ניתן לצמצם את הנזק אם ינקטו פעולות נחרצות ומהירות, ומציגים 3 פתרונות אפשריים: הטלת מסים וקנסות על חברות מזהמות, הצבות תקנות ממשלתיות לגבי כמות גזי החממה שאפשר לפלוט והוצאת כספי ציבור על מחקר בנוגע לאנרגיה נקייה.

שריפות בקליפורניה שריפות בקליפורניה צילום: AFP

 

 

אירועי מזג אוויר קיצוניים שנובעים מהתחממות כדור הארץ "ישפיעו על המסחר והכלכלה של ארה"ב, כולל על מחירי היבוא והיצוא ועל חברות עם פעילות בינלאומית ושרשראות האספקה", מזהירים בדו"ח. הסיבה לכך היא שאסונות סביבתיים יובילו לסגירת מפעלים, וכתוצאה מכך לזינוק במחירים של שלל מוצרים החל מתפוחים ועד לחלקי מכוניות. לפי הערכות, אף תעשיה לא תהיה חסינה להשפעות של שינוי האקלים.

 

עם זאת, שתי התעשיות העיקריות שייפגעו הן המסחר והחקלאות. "שינוי אקלים הוא סיכון נוסף למעמדה של ארה"ב בתחום המסחר וליצוא האמריקאי", מוסיפה דיאנה ליברמן, מרצה מאוניברסיטת אריזונה ואחת ממחברות המחקר. "הוא עלול להשפיע על הסחורות האמריקאיות, ומכיוון שהוא מגדיל את שיעורי העוני ברחבי העולם, ארה"ב עלולה להפסיד שווקים פוטנציאליים".

 

בתחום החקלאות "עליית הטמפרטורות, חום קיצוני, בצורות, שריפות ומשקעים כבדים יפגעו בתפוקה החקלאית בארה"ב". לפי התחזיות, עד 2050 השינויים בגשמים והטמפרטורות העולות יפחיתו את התפוקה החקלאית במערב התיכון בארה"ב לרמות שלא נרשמו מאז שנות ה-80.

 

הממצאים מנוגדים למדיניות טראמפ

 

הדו"ח הוזמן על ידי הקונגרס. מעבר לדיוק ולחישובים שלו, הדו"ח מעורר עניין מכיוון שהממצאים שלו מנוגדים למדיניות הסביבה של הנשיא דונלד טראמפ, שמאמין שהפחתת הרגולציה הסביבתית תוביל לצמיחה כלכלית. מאז שנכנס לתפקיד הספיק טראמפ לבטל חוקים שמגבילים את הזיהום והוציא את ארה"ב מהסכם פריז, במסגרתו מרבית מדינות העולם התחייבו לצמצם את פליטת הפחמן. רק לפני מספר ימים השתמש בסערה שתקפה את החוף המזרחי באה"ב כדי להטיל ספק בקיום שינויי אקלים. "מה קרה להתחממות העולמית?" צייץ.

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: צילום מסך

 

 

על אף דעתו של טראמפ, הדו"ח פורסם על ידי הבית הלבן והמדענים שהשתתפו בכתיבתו ציינו שהממשל לא ניסה לשנות את הממצאים. עם זאת, מועד הפרסום – ב-14:00 בצהריים ביום לאחר חג ההודיה, ככל הנראה נועד למזער את האפקט הציבורי.

 

"הדו"ח יחליש את הטיעונים המשפטיים של ממשל טראמפ בעד ביטול הרגולציות הקשורות לאקלים", אמר לניו יורק טיימס מייקל אופנהיימר מאוניברסיטת פרינסטון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x