שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

"האפשרות שבריטניה תעזוב את האיחוד ללא הסכם מוסדר לא ירדה מהפרק"

דבריו של שר המסחר הבריטי ליאם פוקס נאמרו על רקע התגובות הנזעמות להסכם שהשיגה מיי עם האיחוד והתפטרותם של כמה שרים. לדבריו, "זה יהיה מצער אם כך אכן יקרה"

שירות כלכליסט 17:4716.11.18

שר המסחר הבריטי ליאם פוקס אמר בראיון ל-CNBC שהאפשרות שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם מוסדר עדיין לא ירדה מהפרק. עם זאת, הוסיף כי ההשלכות של עזיבה לא מסודרת שכזו יהיו "מצערות".

 

 

 

דבריו נאמרו בעוד ראש הממשלה תרזה מיי נאבקת על הישרדותה הפוליטית, זאת בשל התגובות הנזעמות לטיוטת ההסכם שהשיגה עם האיחוד ונחשפה ביום רביעי. כמה שרים כמה התפטרו במחאה, ביניהם דומיניק ראב, השר הממונה על הברקזיט.

 

ליאם פוקס, שר המסחר של בריטניה ליאם פוקס, שר המסחר של בריטניה צילום: רויטרס

 

 

"לאורך כל התהליך הזה הממשלה ציינה שלמען הזהירות כדאי להתכונן גם לאפשרות שלא יהיה הסכם. איננו חושבים שאפשרות כזו היא לטובת בריטניה או האיחוד האירופי", אמר פוקס. "זה יכול לקרות, וזה יהיה מצער אם כך אכן יקרה". בריטניה אמורה לעזוב רשמית את האיחוד ב-29 במרץ, 2019.

 

לדבריו של פוקס, תרחיש של ברקזיט ללא הסכם יוביל קרוב לוודאי ל"קשיים בלתי נמנעים" לחברות שבסיסן בבריטניה, והתהליך אף "יאיים על הרווחיות שלהן". בלי הסכם מוסדר לא יהיו יחסי מסחר רשמיים בין בריטניה והאיחוד האירופי והמדינה תאלץ להסתמך רק על חוקי ארגון הסחר העולמי (WTO).

ר"מ בריטניה תרזה מיי ר"מ בריטניה תרזה מיי צילום: אי פי איי

 

 

על מנת שההסכם ייכנס לתוקף, מיי זקוקה לאישור הטיוטה בפרלמנט, אולם רבים מתנגדים לה גם באופוזיציה וגם בתוך הקואליציה והמפלגה שלה. מיי פועלת להגן על ההסכם, אותו הגדירה כ"טוב ביותר עבור בריטניה". לדבריה, עומדות בפני המדינה 3 אפשרויות: לתמוך בטויטה, לעזוב את האיחוד בצורה לא מסודרת ובלי הסדר - תרחיש שמדאיג במיוחד את החברות - או לבטל את הברקזיט.

 

"ההצעה שלה היא בלגן אחד גדול. היא עמומה מדי והסיבה לכך היא שהיא ניהלה מו"מ עם המפלגה שלה והקבינט שלה במקום מול האיחוד האירופי", הגיב שאמי צ'אקראברטי ממפלגת הלייבור היריבה. "אם היא לא יכולה להעביר את ההסכם בפרלמנט בנושא כל כך חיוני... אנחנו צריכים ללכת לבחירות".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x