$
כלכלה ומדיניות

מלחמת הסחר: "סיכוי נמוך לפריצת דרך בפגישת הפסגה בין נשיאי ארה"ב וסין"

בייג'ינג העבירה לוושינגטון את תגובתה לדרישות האמריקאיות לביצוע רפורמות בנהלי הסחר - אך בכיר בממשל טראמפ מנמיך ציפיות; לדבריו, מוקדם לקבוע אם המסמך יספיק כדי למנוע הטלת מכסים נוספים על יבוא סיני בתחילת 2019

שירות כלכליסט 10:3016.11.18

סין שלחה תגובה כתובה לדרישות ארה"ב לביצוע רפורמות בנהלי הסחר, אך בכיר בממשל טראמפ אמר לסוכנות רויטרס שהתגובה קרוב לוודאי שלא תוביל לפריצת דרך בשיחות בין הנשיא האמריקאי לעמיתו הסיני שי ג'ינפינג, שיתקיימו בהמשך החודש.

 

התגובה הסינית הועברה לוושינגטון מוקדם יותר השבוע. האמריקאים קיוו שהיא תכלול התחייבויות שיאפשרו להתניע מחדש את השיחות בין המדינות.

 

הבכיר, שביקש להישאר בעילום שם, ציין כי העבודה שסין שלחה תגובה לאחר חודשים של סירוב היוותה סימן חיובי. לדבריו, המסמך הסיני כלל 142 סעיפים שחולקו לשלוש קטגוריות: נושאים שהסינים מוכנים להעלות במו"מ לקראת פעולה עתידית, נושאים שכבר בעבודה ונושאים שהם מחוץ לתחום.

 

ואולם לפי הבכיר הנושאים שמחוץ לתחום אינם מקובלים על ארה"ב, ובאופן כללי יש להתייחס לרשימה בסקפטיות, מכיוון שסין כבר התחייבה בעבר לבצע רפורמות כלכליות ומסחריות שלא עמדה בהן.

 

בכל מקרה, בארה"ב עדיין עוברים על הרשימה, שהתקבלה ביום שני בערב, והבכיר אמר כי עוד מוקדם לקבוע אם היא תספיק כדי למנוע הטלת מכסים נוספים על יבוא סיני בתחילת השנה הבאה. ממשל טראמפ כבר הטיל מכסים על סחורה סינית בשווי 250 מיליארד דולר, והנשיא איים כי יטיל מכסים על שאר היבוא הסיני בשווי 267 מיליארד דולר.

 

בעוד שבועיים תתקיים בארגנטינה פסגת מנהיגי מדינות G20, ולפי התגובה נראה שצריך להנמיך ציפיות לפריצת דרך בפגישה בין מנהיגי שתי הכלכלות הגדולות בעולם, זאת על אף שלטראמפ חשוב לשמור על מערכת יחסים טובה עם שי.

 

לדברי הבכיר, התרחיש החיובי ביותר יהיה שהם יסכימו להמשיך בשיחות ויכריזו כי נרשמה התקדמות בפתרון המחלוקת.

 

 

דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג צילום: איי פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x