שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

הקבינט הבריטי אישר את טיוטת הסכם הברקזיט לפרישה מהאיחוד האירופי

כך מסרה ראשת ממשלת בריטניה לפני זמן קצר בפתח דאונינג 10, לאחר דיון ארוך בקבינט הבריטי שארך כחמש שעות. "טיוטת הסכם הפרישה היא הטובה ביותר שיכולנו להשיג", מסרה מיי, "ההחלטה לא התקבלה בקלות". לפני ההחלטה מתח ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר ביקורת על ההסכם: "לא מדובר בהסכם פשרה, אלא בהסכם כניעה"

שירות כלכליסט ו-ynet 21:2214.11.18

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי דיווחה לפני זמן קצר כי הקבינט הבריטי אישר את טיוטת ההסכם לפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי. הדיון בקבינט בעניין אישור ההסכם נמשך הרבה מעבר למתוכנן, וארך כחמש שעות.

 

לדברי מיי, "הקבינט ניהל דיון ארוך, מפורט וסוער" וכי "טיוטת הסכם הפרישה היא הטובה ביותר שיכולנו להשיג". מיי ציינה כי "ההחלטה הקולקטיבית של הקבינט היתה לאשר את ההסכם והמתווה הכולל למימושו", אך כי ההחלטה "לא התקבלה בקלות".

 

 

 

מיי ניצבה היום בפני אחד הימים הדרמטיים ביותר בקריירה הפוליטית שלה, וניסתה לשכנע את השרים בקבינט המפולג שלה להצביע בעד הסכם הברקזיט שגיבשה ממשלתה עם האיחוד האירופי. הברירה שניצבה בפניהם, היתה לדבריה: לתמוך בטיוטת ההסכם או לשלוח את בריטניה לתקופה של טלטלה פוליטית ושל חוסר יציבות כלכלית. 

מיי זימנה ישיבת קבינט מיוחדת להיום ב-16:00 שעון ישראל אחרי שהנציגים למשא ומתן מבריטניה ומהאיחוד האירופי פרצו אתמול את המבוי הסתום שנמשך חודשים, והגיעו להסכם על תנאי העזיבה של בריטניה של האיחוד. בריטניה, נזכיר, החליטה לפרוש מהאיחוד אחרי שבמשאל עם ביוני 2016 הצביעו רוב הבריטים בעד פרישה, בתום קמפיין ארוך שבו הצליחו פוליטיקאים מתנגדי האיחוד האירופי לשכנע אותם שייטב לבריטניה אם תצא לדרך עצמאית לגמרי.

 

הבוקר נקבעו למיי פגישות אחד-על-אחד עם שרים בקבינט שלה, בניסיון לשכנע אותם לתמוך בהסכם לקראת ישיבת הממשלה, ולהסיר את סכנת ההתפטרות של כמה מהם. חברים תומכי ברקזיט במפלגתה השמרנית של מיי, בהם כמה חברי קבינט, אומרים שההסכם שגובש בין לונדון לבריסל ישאיר את בריטניה קשורה ברצועה לאיחוד האירופי גם אחרי שתפרוש ממנו, ולא יאפשר לה לגבש מדיניות סחר עצמאית. 

 

תומכי מיי טוענים כי ההסכם שהושג הוא ההצעה הטובה ביותר העומדת על הפרק, וכי החלופות היחידות הן עזיבה של בריטניה את האיחוד ללא הסכם, מהלך שעלול לגרום לכאוס תחבורתי וכלכלי; או הליכה לבחירות, שבהן עלולה מפלגת הלייבור המתחזקת מהמרכז-שמאל לנצח את המפלגה השמרנית, ששלטה בבריטניה בשמונה השנים האחרונות. שר החוץ הבריטי לשעבר וויליאם הייג הזהיר את אלה שתומכים בברקזיט "קשה" יותר, ומתנגדים להסכם שהשיגה מיי, כי הדבר עלול להוביל להפלת הממשלה ולמשאל עם חדש על הברקזיט - שאחריו ייתכן שהפרישה מהאיחוד האירופי לא תתרחש כלל.

 

 

ר"מ בריטניה תרזה מיי ר"מ בריטניה תרזה מיי צילום: אי פי איי

 

 

אם תרזה מיי לא תצליח להשיג את תמיכת הקבינט שלה בהסכם הברקזיט שהושג, יכולתה להמשיך להנהיג את בריטניה תוטל בספק ותהליך הברקזיט כולו ייקלע שוב לטלטלה, בזמן שמועד הפרישה המתוכנן הוא בעוד קצת יותר מארבעה חודשים - 29 במרץ. אם הקבינט הבריטי יתמוך בהסכם, יצטרך ההסכם לקבל גם את אישור האיחוד האירופי בוועידת הפסגה שלו בעוד כמה שבועות. אחר כך תצטרך מיי להשיג אישור להסכם גם בפרלמנט - משימה לא קלה בפני עצמה, בהתחשב בכך שהן חברי פרלמנט התומכים בברקזיט והן חברי פרלמנט התומכים בהישארות באיחוד האירופי מאיימים להצביע נגד ההסכם.

 

המכשול העיקרי בדרך לגיבוש ההסכם היה במשך תקופה ארוכה השאלה כיצד לוודא שלא יוצבו עמדות מכס ועמדות בידוק אחרות בגבול בין צפון אירלנד, שהיא טריטוריה בריטית, לבין מדינת אירלנד העצמאית (הרפובליקה של אירלנד), שהיא חברה באיחוד האירופי. בריטניה והאיחוד האירופי מסכימים שאסור להציב שם מחסומים, שישבשו את חיי העסקים ויפגעו ביחסים בין התושבים משני הצדדים. מחסומים כאלה עלולים גם לפגוע ביציבות השלום שהושג בצפון אירלנד בקושי רב, אחרי עשרות שנים של סכסוך דמים.

 

הפתרון המוצע בהסכם שהושג כולל הסדר מכסים משותפים לבריטניה ולאיחוד האירופי, כך שלא יהיה צורך בבדיקות בגבול, וכן סעיפים הנוגעים באופן ספציפי לצפון אירלנד. הפתרון הזה אמור להיות זמני, אבל פוליטיקאים תומכי הברקזיט ה"קשה" בבריטניה חוששים שהוא יהפוך לפתרון קבע, ובכך יפגע ביכולתה של בריטניה לחתום על הסכמי סחר חדשים עם מדינות ברחבי העולם.

 

שר החוץ לשעבר של בריטניה בוריס ג'ונסון, איש המפלגה השמרנית של תרזה מיי שהוא תומך ברקזיט, אמר כי ההסכם שגובש יהפוך את האופציה המועדפת עליו - הסכם סחר רפה עם האיחוד האירופי - לבלתי אפשרית. "הקבינט חייב למלא את האחריות שלו ולעצור את ההסכם הזה", אמר. המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית של צפון אירלנד, מפלגת מיעוט בממשלה של תרזה מיי, הודיעה כי תתנגד לכל הסכם שבמסגרתו תהיה צפון אירלנד נתונה לתקנות שונות משאר בריטניה אחרי הברקזיט.

 

היום בצהריים אמרה מיי כי טיוטת ההסכם עם האיחוד האירופי מקרבת את בריטניה באופן משמעותי להגשמת הרצון שהביע העם הבריטי במשאל העם על הברקזיט לפני שנתיים. מיי אמרה לחברי הפרלמנט הבריטי כי פירוש ההסכם הוא שבריטניה "תשיב לעצמה את השליטה בחוקיה ובגבולותיה, תוך שמירה על המשרות, הביטחון והשלמות של הממלכה המאוחדת שלנו".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x