שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

דיווחים: הסכמות בין בריטניה והאיחוד האירופי על עסקת ברקזיט

ראשת הממשלה, תרזה מיי, צפויה לקיים מחר ישיבה דחופה של הקבינט, בניסיון להשיג את תמיכת השרים בהסכם; זאת לאחר שלפי הדיווחים הושגו הסכמות בנוגע לסוגיית הגבול עם צפון אירלנד. בעקבות כך מזנק הפאונד ב-1.3%

תמר טוניק 18:5613.11.18

צוותי המו"מ מטעם בריטניה והאיחוד האירופי הגיעו הערב (ג') להסכמות לגבי תנאי הברקזיט, ואלה יוצגו מחר בצהריים בפני הקבינט של ראשת הממשלה תרזה מיי, כך לפי דיווחים המתפרסמים בממלכה. בעקבות כך מזנקת הפאונד ב-1.4% ונסחר סביב 1.3 דולר.

 

 

ממשלת בריטניה אישרה דיווחים לפיהם השרים הבכירים ביותר בממשלתה יקראו את טיוטת ההסכם הערב. ההסכם מהווה שלב ראשון במהלך שצפוי להסתיים ב-31 במרץ, תאריך הביצוע בפועל של יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי. לאחר פגישת הקבינט הבריטי יידרש אישור של האיחוד, שצפוי להתקבל עד סוף החודש, ולאחר מכן אישור סופי של הפרלמנט הבריטי, בהצבעה שצפויה לקראת אמצע דצמבר.

 

סוגיית הגבול שבין צפון אירלנד, שהיא חלק מהממלכה המאוחדת, ובין אירלנד, שהיא חלק מהאיחוד האירופי, גרמה לעיכובים בגיבוש ההסכם. כעת, לפי הדיווחים, הושגה הסכמה בנושא בתום יומיים של דיונים קדחתניים. מדובר באחת הסוגיות הקשות ביותר לפיצוח, ומטרת הצדדים היתה להימנע ממצב שבו יוקשחו תנאי מעבר הסחורות בגבול זה באופן שיהפוך ל"גבול קשה" ויושתו מכסים חדשים.

תרזה מיי תרזה מיי צילום: אי פי איי

 

לפי ההסכמות, גם אם בריטניה לא תצליח לגבש הסכמי סחר לפני תום תקופת מעבר בת שנתיים – שתימשך עד דצמבר 2020 – יחולו על הגבול התנאים של הסכם סחר רחב עם האיחוד האירופי. הסכם זה יאפשר לצפון אירלנד להמשיך ולסחור עם השוק האירופי המאוחד, מבלי שתהיה כפופה לביקורת גבולות.

 

ההסכם לא יהיה מוגבל בזמן, זאת לפי דרישת תומכי הברקזיט בממשלת בריטניה, אבל הוא כן יכלול "סעיף בחינה מחדש", כדי להחליט מתי ניתן לסיימו. תומכי הברקזיט מודאגים, עם זאת, כי ההסדר הזה ישאיר את בריטניה שבויה בברית מכסים עם האיחוד האירופי למשך שנים ארוכות, מבלי שתוכל לחתום על הסכמי סחר חופשי חדשים.

 

עם זאת, שר החוץ האירי סימון קובני טען כי עוד מוקדם לשמוח, וכי הדיווחים על פריצת דרך הקדימו את זמנם. "המשא ומתן בין האיחוד האירופי לבריטניה לגבי הסכם יציאה מתקיים עדיין וטרם הגיע לסיומו. הצדדים עדיין דנים במספר נושאים שטרם גובשו לגביהם הסכמות".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x