$
כלכלה ומדיניות

מכה לטראמפ: הדמוקרטים כבשו את בית הנבחרים

אמריקה חצויה: בבחירות לקונגרס שמרו הרפובליקנים על הרוב בסנאט, אבל אחרי שנתיים של שליטה מוחלטת בגבעת הקפיטול הם איבדו את הרוב בבית הנבחרים. הדמוקרטים יוכלו לחסום חוקים, לנהל חקירות נגד הממשל – ולאיים על הנשיא בהליך הדחה. טראמפ: "הצלחה אדירה! תודה לכולם"

ynet 06:5107.11.18
מכה קשה לנשיא טראמפ: רשתות הטלוויזיה בארה"ב הכריזו הבוקר (יום ד') כי לפי ההערכות שלהן הדמוקרטים הצליחו לחולל מהפך ולהבטיח לעצמם שליטה בבית הנבחרים האמריקני. הדמוקרטים הצליחו להעביר לידיהם לפחות 23 מושבים רפובליקניים, ובבית הנבחרים הקרוב יהיו להם כנראה אפילו יותר מ-218 צירים, המספר הדרוש לשליטה בבית. לתוצאות תהיה השפעה גדולה על מידת החופש שבה יוכל ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ להתנהל בשנתיים הבאות.

 

 

 

בסנאט עמדו הרפובליקנים במשימתם והצליחו לשמר את הרוב שלהם. הם הבטיחו לפחות 50 מ-100 המושבים בו. במקרה של שוויון בהצבעה בסנאט הקול המכריע הוא של סגן הנשיא, הרפובליקני מייק פנס, ולפיכך הניצחון הרפובליקני מובטח. מעבר לזה צפויים הרפובליקנים לזכות במושבים נוספים בסנאט. בדרך לניצחון הצליחו הרפובליקנים לכבוש לפחות שני מושבים של סנאטורים דמוקרטים. דקות אחרי שהוכרז ניצחונם של הדמוקרטים בבית הנבחרים צייץ טראמפ בטוויטר: "הצלחה אדירה הלילה! תודה לכולכם!".

 

בדיוק 100 נשים נבחרו. 82 לבית הנבחרים, 10 לסנאט ,8 מושלות. מתוכן 38 אינן לבנות.

 

בתחילת הלילה התעוררה בקרב הדמוקרטים התקווה שכנגד כל התחזיות יצליחו לחולל מהפך בסנאט: הם הצליחו לשמור על מושבי הסנאט שלהם בשורה ארוכה של מדינות, והכוכב העולה שלהם בטו אורורק ממדינת טקסס, שלאורך הקמפיין הצליח לכפות קרב צמוד על הסנאטור הרפובליקני החזק טד קרוז, צעד ביתרון מבטיח עליו. אלא שככל שנקפו השעות הלכו הדמוקרטים ונחלשו: הם הפסידו מושבי סנאט חשובים באינדיאנה ובצפון דקוטה, איבדו קרבות שהיו עבורם קרבות שחובה לנצח כמו זה בטנסי, וגם אורורק הפסיד לבסוף לקרוז בפער של קצת יותר מ-3%.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

 

מנגד אספו הדמוקרטים, כפי שקיוו, עוד ועוד מושבים בבית הנבחרים שעד כה היו רפובליקניים. מעט לפני השעה 3 בבוקר הם הצליחו להעביר לידיהם כיסא רפובליקני ראשון בבית, כשג'ניפר ווקסטון הדמוקרטית ניצחה את ברברה קומסטוק הרפובליקנית בווירג'יניה. אחר כך הצליחו לזכות בעוד 22 מושבים רפובליקניים במדינות אחרות, והמהפך הושלם.

 

בחירות האמצע, נזכיר, נתפשו כמשאל עם על תפקודו של טראמפ, ולאורך הקמפיין כולו התנהל הנשיא כאילו הוא עצמו עומד לבחירה. הוא התייצב לשלל עצרות רפובליקניות ופרסם עשרות רבות של ציוצי תמיכה במועמדים רפובליקניים שניצחונם בקרב הפרטי שלהם חיוני לשמירה על רוב רפובליקני בשני בתי הקונגרס. טראמפ ידע שהשתלטות של הדמוקרטים אפילו על בית אחד מבין שני בתי הקונגרס עשויה להביא לפתיחת חקירות נגדו בעניינים כמו קשריו עם רוסיה, החזרי המס שסירב לחשוף והתלונות נגדו על הטרדות מיניות, וכן להוביל לחסימת חוקים רפובליקניים ואולי אף לפתיחה בהליך הדחה נגדו.

 

בסקר שפורסם השבוע ב-NBC וב"וול סטריט ג'ורנל" הודו 72% מהמצביעים כי אף שטראמפ לא עמד לבחירה הפעם, הצבעתם בקלפי תהיה קשורה קשר הדוק לדעתם עליו. 40% אמרו כי הצבעתם תהיה הצבעת מחאה נגדו, ו-32% אמרו כי הצבעתם תהיה הצבעת תמיכה בו.

 

בסקר שערכה במהלך יום הבחירות סוכנות הידיעות AP עלה כי ההגירה וביטוח הבריאות היו הנושאים המרכזיים שהטרידו את הבוחרים בבואם לקלפי. רוב המשתתפים אמרו כי לדעתם ארה"ב צועדת בכיוון הלא נכון, ובכל זאת – כשני שלישים מהם הצהירו כי המצב הכלכלי טוב.

 

מבין 100 המושבים בסנאט התקיימו הפעם בחירות ל-35 מושבים בלבד. ב-65 המושבים הנותרים אין שינוי. בהתחשב בכך שלרפובליקנים היה בסנאט היוצא יתרון 49-51 על הדמוקרטים, כדי לחולל מהפך היו הדמוקרטים צריכים לכבוש שני מושבים רפובליקניים מבין אלה שעמדו לבחירה. האופטימיים שבהם סימנו ערב הבחירות ארבעה קרבות סנאט כאלה שיכולים להביא להם את המהפך המיוחל, בטקסס, באריזונה, בטנסי ובנבדה, אך עוד לפני הכרזת התוצאות בנבדה התברר כי לא נותר להם סיכוי.

 

כדי לזכות ברוב בבית הנבחרים, בהתחשב בכך שבבית היוצא היו לרפובליקנים 240 מושבים ולדמוקרטים 195 (ערב הבחירות שבעה מהמושבים לא היו מאוישים – 5 רפובליקניים ושני דמוקרטיים), הדמוקרטים היו צריכים לשמור על מספר המושבים הנוכחי שלהם ואז לגרוף עוד 23 מושבים שבקונגרס היוצא היו רפובליקניים. בבחירות לבית הנבחרים היו הפעם כמה דמויות מעניינות במיוחד, בהם טייסת הקרב לשעבר איימי מקגרת', שהפציצה את אל-קאעידה והטליבאן; רשידה טליב ואילהאן עומאר, פלסטינית וסומלית בהתאמה, שיהיו המוסלמיות הראשונות בקונגרס; ואלכסנדריה אוקסיו קורטז, שבגיל 29 תהיה האדם הצעיר ביותר שנבחר לקונגרס. על כולן תוכלו לקרוא כאן.

 

חוץ מלקונגרס הצביעו האמריקנים גם בבחירות לתפקיד המושל במדינות רבות. ג'ארד פוליס הפך למושל ההומו המוצהר הראשון בתולדות ארה"ב. סטייסי אברמס, שרוצה להיות מושלת ג'ורג'יה, תהפוך לאפרו-אמריקנית הראשונה שנבחרת למושלת בארה"ב, אם תנצח בקרב הצמוד שלה את הרפובליקני בראיין קמפ.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x