$
כלכלה ומדיניות

סין לחברות ממשלתיות: אל תרכשו נפט איראני

ההודעה מצד ממשלת סין מגיעה לקראת כניסתן לתוקף של הסנקציות האמריקאיות, אך עם זאת מדובר במהלך זמני בלבד והוא תלוי בתוצאות המו"מ עם ארה"ב

שירות כלכליסט 09:4926.10.18
ממשלת סין הודיעה לשתי חברות נפט ממשלתיות כי עליהן להימנע מרכישת נפט איראני, זאת לקראת כניסתן לתוקף של הסנקציות שהטילה ארה"ב על המדינה, כך לפי גורמים המעורים בנושא ומצוטטים בסוכנות בלומברג. לדבריהם, הקפאת היבוא של נפט איראני על ידי החברות CNPC וסינופק היא זמנית בלבד והן יחזרו לרכוש את הנפט בהתאם לתוצאות המו"מ עם ארה"ב. חברות שימשיכו לרכוש נפט איראני לאחר כניסת הסנקציות לתוקף ב-4 בנובמבר מסתכנות בהרחקה מהמערכת הפיננסית האמריקאית.

 

 

 

ההחלטה הסינית התקבלה לקראת פגישה מתוכננת בין הנשיא שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפסגת מנהיגי מדינות G20 שתתקיים בחודש הבא, זאת על אף המתיחות הגואה בין המדינות בנושאי סחר.

הנשיאים טראמפ ושי. צפויים להיפגש הנשיאים טראמפ ושי. צפויים להיפגש צילום: איי פי

 

בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי החברות לא ביצעו רכישות עבור חודש נובמבר. "הצד הסיני מקווה שיימצא פתרון פרקטי שיאפשר לשמור על שיתוף פעולה כלכלי ומסחרי נורמלי עם איראן", מסרה דוברת משרד החוץ הסיני.

 

משמעות המהלך היא שאיראן תפסיד את הלקוחות הגדולים ביותר שלה. רוכשות גדולות נוספות כמו יפן ודרום קוריאה כבר הודיעו כי יפסיקו לקנות נפט איראני. לעומת זאת, הודו מתכוונת לפי הדיווחים להמשיך ולהזמין בחודש הבא כמויות מוגבלות של נפט מאיראן. מרבית המדינות מנסות לקבל מארה"ב פטור מציות לסנקציות. בשלב זה גם לא ברור אם חברות אחרות בסין ימשיכו לרכוש נפט מאיראן, זאת לאחר שהממשלה הודיעה כי היא מתנגדת לסנקציות חד צדדיות.

 

 

טראמפ נסוג במאי מהסכם הגרעין שחתם קודמו בתפקיד, ברק אובמה, עם איראן והכריז כי יטיל מחדש את הסנקציות שבוטלו בעקבות ההסכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x