$
כלכלה ומדיניות

סעודיה מודה לראשונה: רצח חשוקג'י תוכנן מראש

אחרי שסעודיה טענה שהעיתונאי מתנגד המשטר נהרג בקטטה בקונסוליה, התובע הכללי מודה שהרצח היה מתוכנן. הוא הוסיף כי חשודים נחקרים על בסיס מידע שהתקבל מצוות החקירה המשותף עם טורקיה

ynet 14:4425.10.18
התובע הכללי בסעודיה אמר היום (ה') כי רצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י תוכנן מראש. הוא הוסיף כי התובעים חוקרים חשודים על בסיס מידע שהתקבל מצוות החקירה המשותף עם טורקיה. זו הפעם הראשונה שגורם סעודי רשמי מודה שרצח מתנגד המשטר היה מתוכנן.

 

דבריו של התובע הובאו ברשת "אל-איחבארייה", השייכת למשטר הסעודי. שידורם לא היה מתאפשר ללא היתר מפורש מבית המלוכה.

 

 

 

טורקיה טוענת שחשוקג'י נרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בהוראת ריאד, וכי הרצח תוכנן במשך ימים ארוכים. עד כה דחתה סעודיה את טענות טורקיה, כעת היא מודה בכך שהרצח היה מתוכנן מראש. בסוף השבוע מסרה סעודיה את גרסה ולפיה הוא נהרג במהלך קטטה, ומשתף פעולה מקומי דאג "להיפטר" מהגופה. בימים האחרונים פורסמו בטורקיה כמה תיעודים מפלילים שהביכו את סעודיה, בהם עובד קונסוליה שהתחזה לחשוקג'י ושריפת מסמכים בחצר הבניין.

 

העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י צילום: אי פי איי

 

אתמול התייחס יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן לראשונה למותו של חשוקג'י, ואמר שמדובר במוות לא מוצדק ובפשע אכזרי. בן סלמאן הבטיח להעמיד לדין את האחראים. "הצדק ינצח", הכריז האיש החזק בממלכה.

 

"זה נושא קשה מאוד עבור סעודיה. התקרית הזאת מכאיבה מאוד", אמר בן סלמאן בנאום בוועידת ההשקעות בריאד. "סעודיה מבצעת את כל הפעולות כדי להעמיד לדין את המבצעים. אנו משתפים פעולה עם הטורקים ושיתוף הפעולה מעולה. יש כאלה שמנסים ליצור פער בין סעודיה וטורקיה, אך ללא הצלחה", הוסיף. בטורקיה, אגב, מחו על שיתוף הפעולה של סעודיה בחקירה, ועל כך שאישרה לערוך חיפוש בקונסוליה ובביתו של הקונסול רק כמה ימים אחרי היעלמותו של העיתונאי.

 

"לסעודיה יש מלך, סלמאן בן עבד אל-עזיז, ויורש עצר - מוחמד בן סלמאן, ובטורקיה יש נשיא ששמו ארדואן. נראה לעולם שהממשלה שלנו תרדוף אחרי הפושעים ותביא אותם לדין", אמר בן סלמאן.

 

למרות הניסיון להרחיק את הפרשה מארמון המלוכה, יורש העצר ואביו, המלך סלמאן, נועדו ביום שלישי עם בנו ואחיו של העיתונאי בריאד והביעו בפניהם תנחומים על מותו.

 

גורמים טורקים מסרו אתמול שהנשיא רג'פ טאיפ ארדואן שוחח עם בן סלמאן על הצורך לשתף פעולה בחקירת מותו של חשוקג'י. שלשום נאם ארדואן בפרלמנט הטורקי ופירט על החקירה הטורקית. "רצח חשוקג'י תוכנן מראש, והוא חוסל בדרך אכזרית", אמר ארדואן וסיפר על צוות של 15 מחסלים שהגיעו לאיסטנבול ועזבו את טורקיה ביום שבו נרצח חשוקג'י.

 

על ההכחשות של סעודיה אמר ארדואן: "למה הגיע צוות של 15 סעודים לטורקיה? באיזו הוראה? למה הקונסוליה לא הייתה פתוחה לחוקרים מיד? למה היו כל כך הרבה הצהרות סותרות של הסעודים? מיהו משתף הפעולה המקומי שנפטר מהגופה (כפי שטוענת סעודיה)? סעודיה חייבת לענות על כל השאלות האלה". ארדואן דורש שצוות החיסול שחזר לסעודיה ועוד שלושה חשודים נוספים יישפטו באיסטנבול.

 

מתחילת הפרשה הביע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ תמיכה בבעלת הברית החשובה סעודיה, ואמר שחשוקג'י מת כתוצאה מ"מזימה שהשתבשה". אתמול אמר טראמפ כי הוא שוחח בטלפון עם בן סלמאן, שאמר לו שהוא מכחיש בתוקף כל קשר לרצח. לאחר מכן נשמע טראמפ מעט אחרת. הוא אמר שהתנהלותה של סעודיה בעניין הייתה "כישלון מוחלט מהיום הראשון", ושאם מישהו אחראי למותו של חשוקג'י הרי שמדובר בבן סלמאן - מכיוון שהוא האיש שמנהל את העניינים בסעודיה.

 

במקביל הודיעה וושינגטון על צעדים מעשיים ראשונים נגד ריאד בעקבות הרצח. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו מסר כי ארה"ב נוקטת צעדי ענישה נגד 21 פקידים סעודים שאחראים למותו של העיתונאי, כולל ביטול ויזות. פומפאו הוסיף כי "העונשים הללו לא יהיו המילה האחרונה של ארה"ב בנושא. לא נסבול פעולות אכזריות כמו השתקת חשוקג'י באמצעים אלימים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x