$
חברה וסביבה

רוצים לעבוד אצל ג'ק מא? אלו התכונות שהוא מחפש במועמדים

מצטיינים בלימודים? אופטימים מטבעם? מומחים? מייסד עליבאבא סיפר על ימיה הראשונים של ענקית הסחר המקוון שכבר מעסיקה מעל 80 אלף עובדים, על הטעויות שעשה בתחילת הדרך בבחירת עובדים, ועל העקרונות המרכזיים שמלווים אותו מאז בתהליך הגיוס. וכן, האיי.קיו חשוב

שירות כלכליסט 12:0120.10.18
הקמת חברה והרחבתה מחייבת העסקת האנשים הנכונים. עבור ג'ק מא, היזם הסיני שעומד מאחורי ענקית המסחר המקוון עליבאבא, מדובר בתהליך שלקח לו זמן מה ללמוד, כך לפי CNBC.

 

 

מא סיפר לאחרונה על טעויות בהעסקה שביצע בימים הראשונים של עליבאבא. "בסבב גיוס ההון הראשון שלי, שהיה 5 מיליון דולר, העסקתי הרבה סגני נשיא מחברות בינלאומיות. אחד מסגני הנשיא לשיווק ניגש אליי עם הצעה. הוא אמר: 'זו תוכנית השיווק העסקית שלנו לשנה הבאה'", סיפר מא במהלך הכנס השנתי של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי, שהתקיים בסוף השבוע שעבר בבאלי.

 

התוכנית הזו, התברר, הייתה אמורה לעלות 12 מיליון דולר - הרבה מעל לתקציב ההוצאות שהחברה הייתה יכולה להרשות לעצמה באותה תקופה. העובד פשוט הסביר שמעולם לא עבד על תוכנית עסקית בתקציב הנמוך מ-10 מיליון דולר. "אז אמרתי, אוקיי, זו לא אשמתו, זו אשמתי", סיכם מא והוסיף שהחלטתו להעסיק את האנשים האלה באותו הזמן הייתה מקבילה להתקנת מנוע של מטוס בואינג 747 בטרקטור.

ג'ק מא. למד מטעויות שעשה בתחילת הדרך ג'ק מא. למד מטעויות שעשה בתחילת הדרך צילום: רויטרס

 

 

בשנים שחלפו מאז הפכה עליבאבא לענקית מסחר מקוון המעסיקה מעל 80 אלף עובדים ברחבי העולם. היא נחשבת גם לאחת המעסיקות המועדפות בסין, כך לפי דירוג שערכה חברת הייעוץ אוניברסום. מאחורי ההצלחה הזו עומד אחד החוקים שפיתח מא להעסקת עובדים: להימנע מהעובדים ה"טובים" ביותר וה"מומחים".

 

"אני שונא להעסיק אנשים שבאים כמומחים, כי אין כזה דבר מומחים של העתיד, הם תמיד המומחים של אתמול", אמר. "אין כזה דבר האנשים הטובים ביותר. הטובים ביותר כבר עובדים בחברה שלכם, אתם מכשירים אותם כדי להפוך להיות הטובים ביותר". לפיכך, הוא ממליץ להעסיק אנשים שמוכנים ללמוד ולא מפחדים לטעות. בהתאם, הצטיינות בלימודים היא כלל לא דרישה כדי להתקבל לעבוד אצל מא.

 

המצטיינים יהפכו למתוסכלים

 

לפי דנקן קלארק, שחיבר את הספר "עליבאבא - הבית שג'ק מא בנה", מא מעדיף להעסיק מועמדים שלא בהכרח הצטיינו בלימודים, זאת מכיוון שלהערכתו מצטייני האוניברסיטאות יהפכו להיות מתוסכלים במהירות ברגע שייתקלו בקשיים בעולם האמיתי. בשבוע שעבר הסביר מא כי הוא בוחר עובדים עם אינטליגנציה רגשית גבוהה, כי לטענתו הם מתגלים כמנהיגים טובים יותר וכשחקנים קבוצתיים. עם זאת, הוא מעניק חשיבות גם לאינטליגנציה הרגילה. "צריך שתהיה האינטליגנציה הרגשית כדי להצליח לעבוד עם אחרים, והאיי.קיו כדי שתדעו מה אתם עושים", סיכם.

 

תכונה נוספת שחשובה למא היא אופטימיות, שלדבריו עזרה לו להפוך את עליבאבא לאימפריה. לדבריו, אופטימיות יכולה לסיייע לאנשים להפוך סיטואציה מאתגרת לסיטואציה חיובית. "כיזמים, אם לא נהיה אופטימים נהיה בבעיה", הסביר. "לכן האנשים שאני מעסיק חייבים להיות אופטימים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x