$
כלכלה ומדיניות

מנושין ביטל השתתפות בוועידה הכלכלית בסעודיה, אך יגיע לוועידה אחרת בממלכה

שר האוצר האמריקאי לא ישתתף בוועידה הכלכלית בעקבות פרשת היעלמותו של העיתונאי הסעודי; הדבר לא ימנע ממנו מלהגיע לוועידה ביטחונית, ואולי גם להיפגש עם בכירי מנגנוני הביטחון בממלכה - אותם מנגנונים החשודים במעורבות בפרשה

שירות כלכליסט 20:2619.10.18

למרות שהודיע אתמול (ה'), שלא ישתתף בוועידה הכלכלית בריאד, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין דווקא צפוי להשתתף בוועידה ביטחונית העוסקת בפגיעה במימון בטרור שתתקיים בסעודיה - כך מדווח "וושינגטון פוסט" בהסתמך על שלושה מקורות שונים. הוועידה הכלכלית בבירת סעודיה  מכונה "ועידת דאבוס במדבר", והיא מתוכננת לסוף החודש, אך שורת אישים וגורמים בכירים ביטלו את השתתפותם בה. זאת בעקבות היעלמותו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י והחשד שנרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול על ידי שליחיו של יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן.

 

 

 

האירוע בו צפוי מנושין להשתתף יתקיים בחסות המרכז לפגיעה פיננסית בטרור. מדובר בגוף השוכן בריאד, ושנוסד בסיועו של מנושין ושותפות בו ממשלות סעודיה, קטאר, בחריין, עומאן, כוויית ואיחוד האמירויות. הכינוס יכלול השתתפות של בכירים במגנוני הביטחון הסעודיים, שנמצאים תחת ביקורת בעקבות פרשת היעלמות העיתונאי. לא ברור עם מנושין ייפגש במהלך ביקורו עם בכירי ממשל סעודים.

 

 

סטיבן מנושין סטיבן מנושין צילום: רויטרס

 

הנסיך בן סלמאן נמצא תחת לחץ הולך וגדל לתת הסברים בעניין היעלמות העיתונאי. לפי החשד, צוות חיסול סעודי חטף את חאשוקג'י, שנחשב לאחד ממבקריו של המשטר, עינה וחיסל אותו ולאחר מכן ביתר את גופתו במטרה להעלימה. הפרשה עוררה מבוכה בבית הלבן, מאחר שסעודיה נחשבת לבעלת ברית קרובה של ארה"ב, והנשיא דונלד טראמפ אף התגאה בעסקאות נשק בסך 110 מיליארד דולר שחתם עם הממלכה.

 

 

 

בהודעתו אתמול אמר מנושין שהגיע להחלטה לבטל את השתתפותו בוועידה הכלכלית יחד עם הנשיא ועם מזכיר המדינה מייק פומפיאו. הוא לא סיפק הסברים בנוגע להחלטה, אך הוא נמצא תחת לחץ גובר מצד אנשי קונגרס ריפובליקאים שלא להשתתף בוועידה. בין הבכירים שביטלו השתתפות ניתן לציין את מנכ"ל ג'יי.פי מורגן, ג'יימי דיימון, ואת מייסד AOL סטיב קייס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x