שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

שר האוצר הבריטי על שיחות הברקזיט: "קיימים פערים עמוקים - אך אני אופטימי"

פיליפ המונד אמר בראיון ל-CNBC כי "בשבוע האחרון הורגש שינוי משמעותי - הנציבות האירופית מעורבת עכשיו, ישנה תחושה של דחיפות ונראה ששני הצדדים מנסים להגיע לפריצת דרך"; עם זאת הוא הדגיש כי "רמת המורכבות" של הבעיות לא השתנתה

שירות כלכליסט 11:3212.10.18
נותרו עוד שישה חודשים עד שבריטניה תיאלץ לעזוב את האיחוד האירופי, ולפי שר האוצר פיליפ המונד, קצב המו"מ התגבר לאחרונה. בראיון ל-CNBC הוסיף המונד ואמר כי הוא חש "יותר אופטימי היום" מאשר לפני כמה שבועות.

 

עם זאת, הוא הודה כי נותרו "עוד כמה פערים עמוקים" בין שני הצדדים שצריך לפתור. לדבריו, "בשבוע האחרון הורגש שינוי משמעותי בקצב ההתנהלות סביב התהליך. הנציבות האירופית מעורבת עכשיו, ישנה תחושה של דחיפות ונראה ששני הצדדים מנסים להגיע לפריצת דרך ולפתור את הבעיות הסבוכות הללו. אך איני רוצה להעביר את הרושם שרמת המורכבות של הבעיות הסתדרה. ישנם עדיין כמה פערים עמוקים בינינו, אך כן יש תחושה ברורה יותר שאנחנו עובדים יחד על הבעיות המשותפות שאנחנו מנסים לפתור".

 

לדבריו, הוא חש אופטימי יותר כעת מאשר לפני כמה שבועות. "התלוננו במשך תקופה שהצד השני לא באמת מתקשר איתנו, לא חולק איתנו את תחושת הדחיפות. זה השתנה. ברור לגמרי עכשיו שהצד השני מנסה לקדם את העניינים".

 

פיליפ המונד פיליפ המונד צילום: אי פי איי

 

נציגי שני הצדדים עובדים במרוץ נגד השעון בניסיון להגיע לפריצת דרך בנוגע לסוגיית הגבול בין צפון אירלנד ואירלנד עד יום שני. הרעיון הוא להגיע לתכנית מוכנה שתוודא שתחת כל הנסיבות, ברגע שבריטניה תעזוב את האיחוד לא יהיה גבול "קשה" בין צפון אירלנד והרפובליקה של אירלנד. אם הכל יתנהל כשורה, כבר ביום רביעי יוכלו ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי ומנהיגי 27 המדינות באיחוד האירופי להכריז שהם מוכנים לסיים את הסכם הפרישה ולהעביר אותו לאישור הפרלמנטים שלהם.

 

המונד הודה כי מדובר בלוח זמנים שאפתני, כשהכוונה היא לסיים את הסכם הפרישה לאחר פסגה של האיחוד בבריסל שתתקיים בימי רביעי וחמישי בשבוע הבא. לדבריו, מנהיגי אירופה רק צריכים להסכים שנרשמה "התקדמות משמעותית" כדי להמשיך עם התהליך ולסגור אותו סופית בפסגת חירום בחודש נובמבר.

 

"אם לא נגיע להסכם כבר באוקטובר, לפחות נתקדם מספיק כדי שכולם יבינו שזה רק הגיוני להתכנס שוב בנובמבר כדי לתת את הדחיפה האחרונה", הוסיף.

 

בתרחיש כזה, הפרלמנטים של המדינות החברות באיחוד יצטרכו לאשר את הסכם הפרישה בתחילת השנה הבאה, לפני 29 במרץ - אז בריטניה עוזבת רשמית את האיחוד האירופי.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x