$
כלכלה ומדיניות

איטליה פרסמה את יעדי התקציב עד 2021; באירופה מרימים גבה

התוכנית חותכת את יעדי הצמיחה ומגדילה את ההוצאות הממשלתיות; נציב האיחוד האירופי: התקציב נראה "חורג מהגבולות הפיסקליים"

שירות כלכליסט 17:4105.10.18

ממשלת איטליה האנטי-ממסדית פרסמה את האסטרטגיה "האמיצה והאחראית" שתוביל את מדיניותה הכלכלית החדשה, אם כי האיחוד האירופי והשווקים טרם קיבלו אותה. איטליה פרסמה אתמול בערב את יעדי התקציב שלה לשנים הבאות, והביאה לקיצם שבועות של ספקולציה לגבי תוכנית ההוצאות העתידית שלה.

 

 

 

 

הממשלה האיטלקית חתכה את תחזיות הצמיחה שלה ומתכוונת להגדיל את הוצאותיה, למרות התנגדות מצד מספר פקידים אירופים. עם זאת הבהיר הקבינט הפופוליסטי שההוצאות המתוכננות לא יהיו רק צעדים סוציאליים אלא גם השקעות.

"כפי שכבר הוצהר, המדיניות התקציבית שממשלה זו מתכננת להשיק היא אמיצה ואחראית, ומתמקדת בצמיחה ובאיכות החיים של האזרחים", כך אמר שר האוצר האיטלקי ג'ובאני טריה במכתב ששלח אתמול לנציבות האירופית.

שר האוצר האיטלקי ג'ובאני טריה שר האוצר האיטלקי ג'ובאני טריה צילום: Tony Gentile

 

 

רומא חתכה את תחזית הצמיחה של המדינה מ-1.5% ל-1.2% השנה, עקב ה"השקעות הפרטיות והציבוריות המתוכננות, והפחתת נטל המס על עסקים קטנים ובינוניים ועצמאים". שיעור הצמיחה צפוי להיות 1.5% ב-2019, 1.6% ב-2020, ו-1.4% ב-2021.

 

תחזיות הצמיחה המופחתות הביאו לירידה במדדי המניות האיטלקיים היום בבוקר והעלו מעט את עלויות ההלוואה של המדינה. משקיעים חוששים כעת ששיעור צמיחה של בערך 1% וההוצאות המוגדלות יעמידו את איטליה בסכנה. לאיטליה החוב השני בגודלו באירופה ובתנאים שכאלה, היא עשויה למצוא את עצמה במצב משברי ללא התראה מוקדמת.

 

איטליה אישרה גם יעד גירעון של 2.4% בתמ"ג ל-2019, 2.1% ל-2020 ו-1.8% ל-2021. הממשלה קבעה גם יעד יחס חוב-תמ"ג של 130% ל-2018, 130% ל-2019, 128.1% ל-2020, ו-126.7% ל-2021.

 

כעת, לאחר שהממשלה האיטלקית העמידה את התקציב, על בריסל לנתח אותו ולתת עליו את דעתה עד סוף נובמבר. דובר מטעם הנציבות האירופית אמר ל-CNBC היום בבוקר שהנציבות קיבלה את מכתבו של שר האוצר האיטלקי ושהיא תגיב "בימים הקרובים, תוך לקיחה בחשבון של כוונות הממשלה ושל הדרישות שצוינו בהמלצת המועצה האירופית לאיטליה מה-13 ביולי 2018". אותה המלצה מתייחסת לפגישה שהתקיימה בין שרי האוצר האירופים, ובה נאמר לאיטליה שעליה לתקן את הכנסותיה והוצאותיה ב-0.6%.

 

מספר פקידים אירופים בכירים הדגישו את הסתייגויותיהם מתוכנית ההוצאות האיטלקית, שגבוהה פי שלוש עבור 2019 מאלה של הממשלות הקודמות. נציב האיחוד האירופי פייר מוסקוביצ'י אמר שהתקציב החדש נראה "חורג מן הגבולות" של הכללים הפיסקליים האירופיים.

 

 

פייר מוסקוביצ'י פייר מוסקוביצ'י צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x