$
כלכלה ומדיניות

נשיא איטליה ויו"ר הבנק המרכזי נגד הממשלה: "החוב חייב להישאר בר-קיימא"

סרג'ו מטרלה ואיגנזיו ויסקו הגיבו היום להחלטת הממשלה הפופוליסטית להגדיל את יעד הגירעון לשנה הבאה ל-2.4%, פי שלושה מזה שתיכננה הממשלה הקודמת; מתאו סלביני, מנהיג מפלגת הליגה ומשנה לראש הממשלה: "הירגע אדוני הנשיא, שנים שבהן האיחוד האירופי כפה עלינו את התקציב הביאו להתפוצצות החוב הציבורי. סוף סוף אנחנו משנים מסלול"

שירות כלכליסט 21:4229.09.18

נשיא איטליה ונגיד הבנק המרכזי במדינה הזהירו היום כי החוב הציבורי חייב להישאר בר-קיימא; זאת, לאחר שהממשלה הפופוליסטית הגדילה שלשום את יעד הגירעון שלה לשנה הבאה ל-2.4% - באופן שיאפשר לה לממן את הבטחות הבחירות שלה.

 

הממשלה, המורכבת מתנועת חמשת הכוכבים האנטי ממסדית וממפלגת הליגה המתנגדת להגירה למדינה, הציבו יעד גירעון הגבוה פי שלושה מכפי שהממשלה הקודמת תכננה. זאת על אף ששר האוצר ג'ובאני טריה קרא להצבת יעד שיעמוד על 1.6% מהתוצר, ובהתאם לחוקי האיחוד האירופי, המחייבים שהגירעון יהיה נמוך מ-2%. 

המהלך גרר ירידות חדות בבורסה של מילאנו וזינוק בתשואת האג"ח האיטלקיות.

 

נשיא איטליה, סרג'ו מטרלה, אמר היום כי חוק התקציב מחייב "תקציבים מאוזנים ורמות חוב שהן בנות-קיימא", זאת "כדי להגן על חסכונות האזרחים".

 

נגיד הבנק המרכזי של איטליה, איגנזיו ויסקו, אנר כי אסור להגדיל את החוב הציבורי של המדינה, שעומד על 131% מהתמ"ג - השיעור הגבוה ביותר באיחוד האירופי -  

.

נשיא איטליה סרג'ו מטרלה נשיא איטליה סרג'ו מטרלה צילום: גטי אימג'ס

 

"איטליה צריכה לתמוך בהשקעות ציבוריות ופרטיות, ולהפחית את החוב הציבורי", אמר ויסקו. "החוב הציבורי חייב לעבור למגמת ירידה". 

 

מתאו סלביני, מנהיג מפלגת הליגה ומשנה לראש הממשלה, אמר בתגובה לדברי הנשיא כי החוב הציבורי גדל עקב מדיניות הצנע שנכפתה על איטליה על ידי האיחוד האירופי. 

 

"הירגע אדוני הנשיא, שנים שבהן האיחוד האירופי כפה עלינו את התקציב הביאו להתפוצצות החוב הציבורי. סוף סוף אנחנו משנים מסלול", אמר סלביני.

 

לואיג'י די מאיו, מנהיג מפלגת חמשת הכוכבים ומשנה לראש הממשלה, אמר עוד לפני דברי הנשיא והנגיד כי התקציב החדש "ישלם בחזרה לאזרחים את מה שגנבו מהם בעבר". עם זאת הוא הוסיף כי מטרת הממשלה אינה לאתגר את האיחוד האירופי או את השווקים הפיננסיים.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x