$
כלכלה ומדיניות

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין עולה שלב: המכסים החדשים נכנסו לתוקף, נתק בין המדינות

ארה"ב הטילה מכס על מוצרים סיניים ב-200 מיליארד דולר, בהם שואבי אבק, רהיטים, מודמים ביתיים וראוטרים; סין הטילה מכס על מוצרים אמריקאיים ב-60 מיליארד דולר, בהם גז נוזלי, קפה וירקות קפואים; עדיין לא נקבע מועד לחידוש השיחות בין המדינות

שירות כלכליסט 08:1624.09.18

המכסים שהטילה ארה"ב בשבוע שעבר על מוצרים המיובאים מסין, בשווי של כ-200 מיליארד דולר, נכנסו הבוקר לתוקף. במקביל, נכנסו לתוקף גם המכסים הנגדיים שהטילה סין על מוצרים אמריקאיים, בשווי של כ-60 מיליארד דולר.

 

מדובר בהסלמה נוספת במלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הבית הלבן כבר הטיל מכס בשיעור של 25% על סחורות סיניות בשווי 50 מיליארד דולר, וסין הודיעה בתגובה על הטלת מכסים בשווי זהה על סחורות אמריקאיות.

  

בין המוצרים הסיניים שהוטל עליהם מכס בשיעור של 5%-10% - שואבי אבק, רהיטים, מודמים ביתיים וראוטרים. עם זאת, הבית הלבן הסיר מהרשימה המקורית בסביבות 300 מוצרים, בהם שעונים חכמים, כימיקלים מסוימים, קסדות אופניים וכסאות אוכל לתינוקות. שיעור המכס צפוי לטפס ל-25% החל מה-1 בינואר 2019.

 

שי ג'ינפינג ודונלד טראמפ שי ג'ינפינג ודונלד טראמפ צילום: בלומברג

 

עם המוצרים האמריקאיים הכלולים ברשימה הסינית נמנים גז נוזלי, קפה ושמן צמחי - שעליהם הוטל מכס בשיעור של 10%; וירקות קפואים, קקאו וכימיקלים שונים - ששיעור המכס עליהם נקבע על 5%. סין הזהירה כי תעלה את שיעור המכס אם ארה"ב תעשה כן.

 

בתוך כך, סין האשימה היום את ארה"ב בהתנהגות "בריונית" בתחום הסחר, ובניסיון להכפיף מדינות אחרות לרצונה. במסמך ממשלתי שפרסמה סוכנות הידיעות הממלכתית בסין, "שינחואה", נטען כי הממשל האמריקני "מנסה בקביעות לאתגר את סין" - באופן שהוביל להסלמה מהירה במחלוקות בין המעצמות. עם זאת סין אמרה כי היא מוכנה לחדש את שיחות הסחר עם ארה"ב, אם יהיו מבוססות על "כבוד הדדי ושוויון".

 

 

שתי המעצמות היו אמורות להמשיך השבוע במו"מ על יחסי הסחר ביניהן - אך סין החליטה לבטל את השיחות שהיו אמורות להתקיים בוושינגטון. כרגע אין מועד לחידוש השיחות בין המדינות.

 

מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, אמר אתמול כי ארה"ב "נחושה" לנצח במלחמת הסחר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x