$
כלכלה ומדיניות

איטליה: הבנק המרכזי מזהיר מפני הגדלת הגירעון התקציבי

מפלגת חמשת הכוכבים דוחפת להגדלת הגירעון - והנגיד איגנסיו ויסקו מזהיר מפני תגובת שוק שלילית ומהסיכון הגבוה שבחוב המסיבי של המדינה

בלומברג 16:1522.09.18

מושל הבנק המרכזי של איטליה קורא לממשלה הפופוליסטית במדינה לנקוט בזהירות, ומזהיר מפני תגובת שוק שלילית ומהסיכון הגבוה שבחוב המסיבי של המדינה, בעוד מפלגת חמשת הכוכבים דוחפת להגדלת הגירעון בתקציב 2019. כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג

 

 

איגנסיו ויסקו, שדיבר היום (שבת) בוועידה בוורנה (Varenna), הזהיר מהגדלת הגירעון התקציבי בהינתן נטל החוב הנוכחי של איטליה, שבאיחוד האירופי מדורג רק שני לזה של יוון מבחינת יחסו לגודל הכלכלה. תגובת שוק שלילית עשויה להחמיר את יחס החוב-תמ"ג של איטליה, כך ויסקו.

 

בהינתן "ההשפעה שלילית על הצמיחה הכלכלית עקב העלייה בשיעור הריבית ומשבר האמון, היחס עלול להימצא בקרוב על מסלול שאינו בר-קיימא", אמר ויסקו, שהזכיר לקהל שהאזין לו כמה מהחוב צריכה להחזיר הממשלה מדי שנה.

 

הנגיד האיטלקי, איגנסיו ויסקו הנגיד האיטלקי, איגנסיו ויסקו צילום: רויטרס

 

 

המתחים בקבינט האיטלקי הולכים וגוברים בעוד מפלגת חמשת הכוכבים האנטי-ממסדית ומפלגת הליגה שמתנגדת למהגרים מציבות יעדים חדשים למימון ציבורי וצמיחה כלכלית, בעוד שתיהן מנסות לקיים את הבטחות הבחירות שלהן, כולל "משכורת אזרח" לעניים, קיצוצי מסים וביטול רפורמת הפנסיה. הממשלה אמורה להגיש את טיוטת התקציב שלה ל-2019 לבחינת הנציבות האירופית בבריסל עד אמצע אוקטובר.

 

ויסקו סיים את נאומו באומרו לממשלה ש"יעדי התקציב חייבים להיות מכוונים ליציבות כלכלית". קריאתו לזהירות מגיעה רק יום לאחר ההתנגשות האחרונה בין מפלגת חמשת הכוכבים ושר האוצר ג'ובאני טריה בפגישה בנושא התקציב, שכללה את ראש הממשלה ג'וזפה קונטה ואת סגנו מתאו סלביני, מנהיג מפלגת הליגה.

 

בכירים במפלגת חמשת הכוכבים שהשתתפו בועידה דחפו להקצות 18-16 מיליארד יורו להוצאות נוספות, ולגירעון של 2.6% בתפוקה כדי לממן צעדים שונים שכוללים את משכורת האזרח, כך מדווח היום העיתון לה רפובליקה. טריה לעומת זאת סירב לעלות מעל 2%, כאשר "הורדות הידיים" בנושא נמשכו שעות, כך מדווח העיתון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x