$
כלכלה ומדיניות

מא: הבטחתי להוסיף מיליון משרות בארה"ב אך לא אוכל לקיים

מייסד עליבאבא אמנם הבטיח לטראמפ לאחר שנבחר לנשיא כי יביא ליצירת המשרות החדשות בתוך חמש שנים, אך עתה מלחמת הסחר לא מאפשרת זאת; "אין שום דרך שנוכל לעמוד בהבטחה שלנו"

שירות כלכליסט 19:1021.09.18
מלחמת הסחר המתגברת בין ארה"ב וסין גובה קורבן נוסף: יו"ר ומייסד עליבאבא ג'ק מא הודיע כי בשל המתיחות בין המדינות לא יוכל לעמוד בהתחייבות שנתן בעבר ליצור מיליון משרות בארה"ב, כך לפי דיווח בסוכנות החדשות הסינית שינחואה.

 

 

 

מא, שלאחרונה נודע על פרישתו המתוכננת מעליבאבא, הזהיר כבר כי מלחמת הסחר עלולה להימשך עשורים ולכן עדיף לסין להתמקד בייצוא ב"דרך המשי", שכוללת אזורים כמו אפריקה, דרום מזרח אסיה ואירופה.

 

 

 צילום: רויטרס

 

ההבטחה המקורית ליצור מיליון משרות עלתה לאחר פגישתו של מא עם דונלד טראמפ זמן קצר לאחר בחירתו לנשיאות ארה"ב. מא טען אז כי לענקית המסחר המקוון תוכנית להוסיף מיליון עסקים קטנים אמריקאיים לפלטפורמה שלה בתוך חמש שנים. המטרה הייתה שכל עסק חדש שמצטרף לאתרי המסחר של עליבאבא – Tmall ו- Taobao- יידרש להעסיק אדם לנהל את המכירות הנוספות.

 

"המחויבות הזו מבוססת על שיתוף פעולה ידידותי בין סין וארה"ב וההנחה הרציונלית והאובייקטיבית של סחר דו צדדי", הסביר מא לשינחואה, "המצב הנוכחי כבר הרס את ההנחה המקורית. אין שום דרך שנוכל לעמוד בהבטחה שלנו".

 

הדברים נאמרו לאחר שביום שני הודיע טראמפ על הטלת מכסים נוספים בגובה 10% על יבוא סיני בשווי 200 מיליארד דולר. הוא אף איים להטיל מכסים על סחורה בשווי 267 מיליארד דולר אם סין תגיב. למרות זאת, סין הודיעה למחרת על הטלת מכסים על יבוא אמריקאי בשווי 60 מיליארד דולר.

 

 

מא מעריך כי מחלוקות הסחר יגרמו "בלאגן" לכל הצדדים המעורבים. עוד הוסיף כי המכסים האמריקאיים יגרמו לסין לייצא למדינות אחרות. "אנחנו צריכים לעבוד יותר באפריקה, בדרום מזרח אסיה ובאירופה", סיכם מא, "ארה"ב אוהבת תחרות, סין מעדיפה הרמוניה. אלה שתי תרבויות שונות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x