שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

מיי: "מבוי סתום" בשיחות הברקזיט; הפאונד יורד ב-1.3%

ר"מ בריטניה הודיעה עם זאת כי לא תבטל את ההחלטה שהתקבלה במשאל העם לעזוב את האיחוד האירופי; אתמול דחו מנהיגי האיחוד את הצעתה להקים אזור סחר פתוח בין הצדדים

שירות כלכליסט 17:3421.09.18

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה היום (ו') כי שיחות הברקזיט עם האיחוד האירופי נקלעו ל"מבוי סתום". עם זאת, מיי שבה והודיעה כי לא תבטל את ההחלטה שהתקבלה במשאל עם על ידי אזרחי ארצה ב-2016 לצאת מהאיחוד. הפאונד ירד ב-1% במהלך המסחר היום, ולאחר נאומה של מיי החריפו הירידות ל-1.3% - 1.308 דולר לפאונד.

 

אתמול דחו מנהיגי האיחוד האירופי את הצעות בריטניה למו"מ, וזאת במהלך פסגה באוסטריה. הם אמנם מסרו כי ימשיכו לשאוף להסכם בחודש הבא אך דחו את הצעת מיי להקים אזור סחר פתוח לסחורות בין בריטניה והאיחוד.

 

ראשת הממשלה מסרה את הדברים במעונה בלונדון וביקשה מהאיחוד האירופי פרטים נוספים על עמדותיו במו"מ מבלי "לשים לצחוק" את תוצאות משאל העם. לדבריה, נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק אמר ש"ההצעות שלנו יפגעו בשוק המאוחד. הוא לא הסביר איך ולא העלה הצעה נגדית. כך שנקלענו למבוי סתום".

 

תרזה מיי תרזה מיי צילום: אי פי איי

 

מיי הוסיפה שעתיד היחסים הבריאים עם האיחוד נמצאים בסכנה. היא אמרה ש"לאורך כל התהליך, התייחסתי לאיחוד האירופי בכבוד. בריטניה מצפה ליחס דומה. יחסים טובים בסוף המו"מ תלויים בכך".

 

מנהיגי האיחוד הזהירו אתמול את מיי בעת כינוסם בזלצבורג שהמו"מ עלול לקרוס אם לא תגלה גמישות בסוגיות הסחר והגבול של צפון אירלנד. בהמשך לכך מסרה מיי אמש שבריטניה מוכנה לצאת מהאיחוד גם בלי הסכם. היא שללה את ההצעה לפיה אם הפרלמנט הבריטי ידחה את תוכניתה לצאת מהאיחוד האירופי, יתקיים משאל עם נוסף בסוגיית הברקזיט. "לא יהיה משאל עם שני", מסרה מיי.

 

 

 

לפי תוכניתה של מיי, אזור הסחר החופשי של בריטניה והאיחוד האירופי יכללו תקנות תואמות בין שני הצדדים לגבי סחורות תעשייתיות וחקלאיות. הוא יכלול גם "תקנות מכסים מקלות" שיאפשרו תנועה חלקה של סחורות בין הצדדים לאחר הברקזיט. בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד עד מרץ 2019, ולהיכנס לתקופת מעבר של 21 חודשים עד יציאה מוחלטת בסוף 2020.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x