$
כלכלה ומדיניות

מלחמת הסחר מחריפה: סין הגיבה על צעדי טראמפ בהטלת מכסים של 60 מיליארד דולר

הסלמה נוספת במלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין. טראמפ הודיע אמש על הטלת מכסים על היבוא מסין בשווי של 200 מיליארד דולר. סין בתגובה מעלה מכסים על מוצרים אמריקאיים מ-24 בספטמבר

שירות כלכליסט 16:4518.09.18

טראמפ מחריף את מלחמת הסחר עם סין:  לפנות בוקר (ג') הודיע נשיא ארה"ב על החלטתו להטיל מכסים בגובה 10% על יבוא סיני בשווי 200 מיליארד דולר, כשהכוונה היא שהמכסים הללו יעלו ל-25% בסוף השנה. סין לא נשארה חייבת והיום הודיעה כי תטיל מכסים על מוצרים אמריקאיים בשווי 60 מיליארד דולר, בתוקף מ-24 ספטמבר, מועד בו יועלו גם המכסים האמריקאיים על מוצרים סיניים. 

 

 

המכסים הסינים החדשים יוטלו על 5,207 מוצרים מתוצרת ארה"ב בשיעורים של 5% עד 10%.

 

המהלך, שעליו הכריז ממשל טראמפ הלילה, מהווה הסלמה נוספת במלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הבית הלבן כבר הטיל מכסים של 25% על סחורות סיניות בשווי 50 מיליארד דולר, וסין הודיעה על הטלת מכסים בשווי זהה בתגובה על סחורות אמריקאיות.  

נשיא סין, שי ג'ינפינג נשיא סין, שי ג'ינפינג צילום: אי.אף.פי

 

עם זאת, הבית הלבן הסיר מהרשימה המקורית בסביבות 300 מוצרים, ביניהם שעונים חכמים, כימיקלים מסוימים, קסדות אופניים וכסאות אוכל לתינוקות. בהצהרה שפרסם טראמפ הודיע כי שיעור המכס יטפס ל-25% החל מה-1 בינואר, 2019. "אם סין תפעל בתגובה נגד החקלאים שלנו ותעשיות אחרות, נעבור ישירות לשלב השלישי, שהוא הטלת מכסים על יבוא נוסף בשווי 267 מיליארד דולר", הוסיף הנשיא.  

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

 

טראמפ מנסה להשיג הסכם סחר חדש מול סין, זאת בשל טענתו כי חברות סיניות מבצעות גניבה של קניין רוחני ובשל חששו מגירעון הסחר הגבוה של ארה"ב מול המדינה. אולם, עד כה לא הצליחו המדינות להגיע להסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים. "היינו ברורים ביותר לגבי סוג השינויים שיש לבצע, ונתנו לסין הזדמנויות רבות להתייחס אלינו בצורה הוגנת יותר", מסר עוד טראמפ. "אך עד כה, סין לא הסכימה לשנות את התנהלותה".

 

בניסיון להגן על החלטתו פנה טראמפ גם לטוויטר, שם צייץ כי המכסים מציבים את ארה"ב בעמדת מיקוח טובה והובילו לכך ש"מיליארדי דולרים ומקומות עבודה זורמים למדינה, בעוד שעליות המחירים כמעט ולא מורגשות. אם מדינות לא יעשו הסכמים הוגנים איתנו, נמכס אותן ('Tariffed)", צייץ.

 

 

 

עם זאת, ג'יי טימונס, נשיא האיגוד הלאומי של יצרנים (NAM) מסר בתגובה כי המכסים עלולים לפגוע בהצלחות שרשמו היצרנים בשנה האחרונה הודות לרפורמות המס והרגולציה. "בכל יום שעובר בלי הסכם סחר דו צדדי עם סין, גדל הפוטנציאל לנזק ליצרנים ולעובדי הייצור", הסביר. "אף אחד לא מנצח במלחמת סחר".

 

בכל מקרה טראמפ מאמין כי בסופו של דבר המחלוקת תיפתר באמצעותו ובאמצעות נשיא סין שי ג'ינפינג "שאני רוחש לו כבוד והערכה רבים".

 

"לסין לא נותרה ברירה אלא להגיב"

 

לסין לא נותרה ברירה אלא להגיב לסבב הנוכחי של מכסים שהטילה ארה"ב, וזאת על מנת שתוכל להגן על הזכויות והאינטרסים שלה בעולם של סחר חופשי, כך לפי הצהרה שפרסם שר המסחר הסיני. הדברים נאמרו בתגובה להודעה האמריקאית על הטלת מכסים על יבוא סיני נוסף בשווי 200 מיליארד דולר.

 

ההצהרה הזו אמנם לא כוללת לוח זמנים או פרטים על צורת התגובה, אך היא כן מאשימה את ארה"ב בהסלמת המתיחות בין שתי המדינות. "אפשר רק לקוות שארה"ב תבין את ההשלכות השליליות של פעולות מסוג זה ותנקוט בצעדים המתאימים לתקן אותם בזמן הקרוב", נמסר עוד בהצהרה.

 

גם משרד החוץ הסיני הגיב ומסר כי סין לא יכולה לקבל את הפעולות החד צדדיות של ארה"ב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x