$
כלכלה ומדיניות

טראמפ הזניק את הפלדה, העובדים דורשים לגזור קופון

מלחמת הסחר הקפיצה את מחיר המתכת ב־30% מתחילת השנה והכנסות החברות מטפסות. הפועלים לא נהנים מהרווחים ומאיימים בשביתות

שירות כלכליסט 08:3813.09.18

מכסים בגובה 25% שהטיל הנשיא טראמפ על פלדה מיובאת הקפיצו את מחירי הפלדה האמריקאית ב־30% מתחילת השנה, וכעת עובדי התעשייה דורשים העלאה בשכרם, כך דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

 

 

ראשי איגוד פועלי הפלדה טוענים כי U.S סטיל וארסלור־מיטל לא מגלגלות את עליית הרווחים אל עובדיהן. 31 אלף מעובדי החברות הללו מיוצגים על ידי האיגוד. יחד הן מייצרות 40% מהפלדה האמריקאית המופקת בהתכה וסיבוב (flat-rolled), המשמשת לייצור קופסאות שימורים ודלתות רכבים.

 

מהלכיו של טראמפ נועדו, לדבריו, לשדרג את שכרם של עובדי הצווארון הכחול. "תעשיית הפלדה היא אחד מהמקומות הנפלאים האלה", אמר בשבוע שעבר בביקור בצפון דקוטה. "משרות הייצור חוזרות למסלולן".

 

 

 

תוקף חוזי העבודה של הפועלים פקע בתחילת החודש, וכעת מתקיימים מגעים להעלאת שכרם. עובדי U.S סטיל מאיימים בשביתה אם לא יגיעו בקרוב להסדר, ולא מן הנמנע שגם עמיתיהם בארסלור־מיאטל יפתחו בעיצומים.

 

עם זאת, שביתות עלולות להקפיץ עוד יותר את מחירי חומר הגלם ולהזיק ליצרניות כמו חברת הציוד החקלאי ג'ון דיר ויצרנית כלי הרכב ווינבאגו אינדסטריז. האחרונה כבר הודיעה בחודש יולי על העלאת מחירים, זאת כדי לכסות על העלויות הנוספות שנגרמו בעקבות מלחמת הסחר שהכריזה ארה"ב על שותפות הסחר המרכזיות שלה — סין, קנדה, מקסיקו והאיחוד האירופי.

 

ב־ U.S סטיל מאמינים שיוכלו למנוע את השביתה. "אנחנו ממשיכים לעבוד על סיכום שיהיה מקובל על שני הצדדים", מסרה החברה, שצופה עלייה של יותר מ־60% השנה בהכנסה המתואמת לפני מסים ביחס ל־2017. בארסלור־מיטל סירבו להגיב. אם אכן יתממשו איומי השביתה, שולי הרווח של היצרניות עלולים להיפגע. זאת, בדיוק כשהתחילו להתאושש לאחר שנים של לחצים בגלל המחיר הנמוך של הפלדה המיובאת.

 

בסין בינתיים, יצוא הפלדה נחלש באוגוסט, זה החודש השני ברציפות. כך דיווח ה"ביזנס אינסיידר אוסטרליה". הבנק המרכזי האוסטרלי צופה כי מגמה זו תמשך גם במחצית השנייה של 2018. זאת לאחר שבמחצית הראשונה של השנה נרשמה עלייה ביצוא ביחס לתקופה המקבילה בשנים קודמות. עלייה זו נמשכה גם לאחר הטלת המכסים האמריקאיים בחודש מרץ.

 

על פי נתונים רשמיים שדיווחה ממשלת סין, התחזקות היצוא במחצית הראשונה נרשמה על רקע עלייה של 6.3% בייצור ביחס לשנה שעברה. עם זאת, ויוק דאר, אנליסט מטעם בנק קומונוולת' האוסטרלי, מטיל ספק באמינות הנתונים. "אנחנו בהחלט מאמינים שהתפוקה עלתה, אבל כנראה פחות ממה שמציגים הנתונים הרשמיים", אמר.

המכסים האמריקאיים על פלדה חלים גם על וייטנאם, שנהגה לרכוש פלדה מסין ולייצא אותה לארה"ב. עם זאת, לאחר הטלת המכסים, גם וייטנאם ריסנה את היבוא מסין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x