$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב מפעילה לחצים? סין ורוסיה משלבות זרועות

לאחר המכסים האמריקאיים על סין והסנקציות על רוסיה, שתי המדינות מתקדמות לעבר שיתוף פעולה ב-73 פרויקטי השקעה בשווי של יותר מ-100 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 09:0011.09.18
רוסיה וסין שוקלות לשתף פעולה ב-73 פרויקטי השקעה בשווי של יותר מ-100 מיליארד דולר, כך פורסם היום (ג') ב-CNBC.

 

 

 

שיתוף הפעולה בין סין לרוסיה הוא עניין בעל חשיבות גלובלית, כששתי האומות מנסות להבטיח לעצמן יציבות כלכלית למרות הצעדים האמריקאיים נגדן: סנקציות נגד רוסיה ומכסים על סין. הממשל של דונלד טראמפ הטיל מכסים על יבוא סיני לארה"ב בהיקף של 50 מיליארד דולר, ומאיים להגדילם ב-467 מיליארד נוספים. על רוסיה הוטלה שורת סנקציות עקב מעורבותה באוקראינה ובחצי האי קרים, וכן בעקבות פרשת הרעלת המרגל הרוסי לשעבר בבריטניה. ובייג'ינג ומוסקווה ידעו עליות ומורדות ביחסיהן, אך בשנים האחרונות שתי הממשלות מנסות להדק ביניהן את הקשרים.

 

הנשיאים שי ופוטין הנשיאים שי ופוטין צילום: רויטרס

 

 

הגוף האחראי על השקעת המיליארדים הוא "הוועדה המייעצת הרוסית-סינית", שערכה את פגישתה השנתית במהלך הפורום הכלכלי המזרחי שנערך בוולדיווסטוק שברוסיה. הוועדה כוללת יותר מ-150 נציגים מ"חברות רוסיות וסיניות מובילות", כך על פי הצהרה של קרן ההשקעות הרוסית-סינית (RCIF). הקרן הוקמה ב-2012 ע"י תאגיד ההשקעות הסיני שבבעלות המדינה וקרן ההשקעות הישירות של רוסיה (Russian Direct Investment Fund). לפי ההודעה, שבעה פרויקטים בהיקף של 4.6 מיליארד דולר כבר יצאו לפועל כתוצאה מעבודתה של הקבוצה הרוסית-סינית.

 

"הצמיחה הכלכלית המקומית בשתי המדינות צפויה להבטיח הזדמנויות להשקעות רווחיות, ואנו מאמינים שהזדמנויות מבטיחות במיוחד טמונות בעסקאות דו צדדיות שנובעות מהיחסים בין רוסיה וסין", כך אמר קיריל דימיטרייב, מנכ"ל קרן ההשקעות הרוסית.

 

 

 

בהודעה נפרדת שנמסרה היום, הודיעה קרן ההשקעות הרוסית-סינית וקבוצת ההשקעות הטכנולוגית הסינית Tus-Holdings על תוכניות לשיתוף פעולה שיתמקדו בטכנולוגיה. הן יכללו השקעה של 1.28 מיליארד דולר בפארק הטכנולוגיה הרוסי טושינו שממוקם בצפון מערב מוסקווה. שתי הקבוצות מתכננות לבנות פארק חדשנות טכנולוגית רוסי-סיני באמצעות השקעה של יותר מ-100 מיליון דולר, וכבר השיקו קרן מיזמים בעלת הון של יותר מ-100 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x