שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

בוריס ג'ונסון: "תוכנית הברקזיט של מיי - חגורת נפץ"

שר החוץ לשעבר, שהתפטר מתפקידו לפני כחודשיים במחאה על התוכנית לעזיבת האיחוד האירופי, יצא בהתקפת חריפה נגד ראשת הממשלה: "אנחנו מסכימים לקבל את החוקים שלהם לתמיד - בלי שתהיה לנו אמירה כלשהי לגביהם. זוהי השפלה"

שירות כלכליסט 19:0809.09.18
תוכנית הברקזיט של ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, שמה את חוקת בריטניה בתוך "חגורת נפץ" ומעבירה את כפתור ההפעלה לראש צוות המשא ומתן של האיחוד, מישל ברנייר, כך טוען שר החוץ לשעבר בוריס ג'ונסון.

 

הערותיו יוצאות הדופן של ג'ונסון, שהתפטר לפני כחודשיים במחאה על תוכנית צ'קרס של מיי, לפיה בריטניה אמורה להמשיך לקיים את תקנות האיחוד האירופי בנושא סחר, הביאו לתגובת נגד מיידית מצד אנשי המפלגה השמרנית במה שמהווה סימן נוסף לפילוג הגובר בתוך המפלגה בנוגע לברקזיט ולהנהגתה העתידית.

 

שר החוץ לשעבר יצא במתקפה על רקע ההתמקדות הגוברת של התקשורת בחייו הפרטיים, בעקבות הודעתו על כך שנפרד מאשתו, מריה ווילר, ושבכוונתם להתגרש. התבטאויותיו האחרונות נגד טיפולה של מיי במצב מתדלקות ספקולציות חדשות לגבי כוונותיו להתמודד על מנהיגות המפלגה השמרנית.

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: אי פי איי

 

ג'ונסון, שדבריו התפרסמו ב"מייל און סאנדיי", אמר: "בכל שלב של השיחות עד עתה, בריסל קיבלה את מה שרצתה. הסכמנו ללוח הזמנים של האיחוד; הסכמנו להעביר יותר מ-39 מיליארד פאונד מבלי לקבל דבר בתמורה. על פי תוכנית צ'קרס אנחנו מסכימים לקבל את החוקים שלהם לתמיד - בלי שתהיה לנו אמירה כלשהי לגביהם. זוהי השפלה".

 

שר החוץ לשעבר התבטא גם נגד רעיון ה-Backstop, לפיו לא יהיה גבול ממשי בין צפון אירלנד לאירלנד. על פי גרסת האיחוד האירופי לתוכנית, אם לא ייסגר הסכם סחר בין בריטניה לאיחוד, צפון אירלנד תמשיך להיות חלק מהשוק האירופי המאוחד.

 

דבריו של ג'ונסון משכו אש מצד חברים רבים במפלגה השמרנית, בהם שר החוץ הבריטי אלן דאנקן, שאמר: "ההתבטאות האחרונה של בוריס על ראש הממשלה היא כבר יותר מדי. היא מסמלת את אחד הרגעים הדוחים ביותר בפוליטיקה הבריטית המודרנית. אני מצטער, אבל זהו סופו הפוליטי של בוריס ג'ונסון, ואם זה לא יקרה עכשיו, אני אדאג שזה יקרה בהמשך"

.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x