$
כלכלה ומדיניות

טראמפ לאפל: "תעברו לייצר בארה"ב במקום בסין"

על רקע האיום בהטלת מכסים חדשים, הזהיר הנשיא בציוץ כי "מוצרי אפל עלולים להתייקר בגלל המכסים המאסיביים שאנחנו עשויים להטיל על סין - אבל יש פתרון קל שבו יהיה מכס אפסי. תתחילו לבנות מפעלים חדשים עכשיו. מרגש". מנגד, אפל מזהירה: "ארה"ב תיפגע מהמכסים"

ynet 22:5908.09.18

על רקע הדיווחים שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נערך להטיל עוד מכסים על סין, צייץ הערב (שבת) טראמפ מסר ישיר לענקית הטכנולוגיה אפל, שבו קרא לה להעביר את מפעליה לארצות הברית: "המחירים של אפל עלולים להתייקר בגלל המכסים המאסיביים שאנחנו עשויים להטיל על סין - אבל יש פתרון קל שבו יהיה מכס אפסי ותמריץ מס. תייצרו את המוצרים שלכם בארצות הברית במקום בסין. תתחילו לבנות מפעלים חדשים עכשיו. מרגש". טראמפ חתם את הציוץ שלו בתגית #MAGA ("לעשות את אמריקה גדולה מחדש").

 

 

ממשל טראמפ כבר הטיל מכסים על סחורות המיובאות מסין בהיקף של 50 מיליארד דולר ומתכוון להטיל עוד מכסים של 25 אחוזים על סחורות בהיקף של 200 מיליארד דולר. השבוע פנתה אפל לנציבות הסחר והתריעה שהטלת מכסים על תוצרת סין תוביל להתייקרות מוצריה, כולל שעוני אפל, אוזניות ומק מיני. החברה מייצרת חלק גדול ממוצריה בסין. הפנייה נעשה במסגרת שימוע לקראת הטלת המכסים הנוספים על סין.

 

 

 

 

בממשל טראמפ מאיימים להטיל סנקציות בהיקף גדול אף יותר של עוד 267 מיליארד דולר על תוצרת סין אם הממשל הסיני לא יתגמש במשא ומתן על סחר הוגן בין שתי המדינות. בסין הגיבו עד עתה בהטלת מכסים בשיעור דומה לאלו שהטילה ארצות הברית והם מאיימים להתמיד בדרך זו. המתח על רקע מלחמת הסחר כבר הוביל לירידות בשווקים בעת האחרונה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

לסין עודף מסחרי אדיר על פני ארצות הברית. בחודש שעבר עמד העודף המסחרי על 31.05 מיליארד דולר, לעומת 28.09 מיליארד ביולי. במשך שמונת החודשים הראשונים של השנה, העודף המסחרי של סין כבר זינק ב-15 אחוזים בקירוב.

 

כלכלנים ומשקיעים רבים חוששים שמלחמת הסחר בין שתי המדינות עלולה לדרדר את הכלכלה הגלובלית. טראמפ דורש מסין לבצע שינויים גדולים בסחר בין שתי המדינות ובמדיניות שבמסגרתה היא דורשת גישה לטכנולוגיות מחברות זרות: "אני חזק ביחס לסין כי אני חייב להיות", אמר לכתבים במטוס "אייר פורס 1". הוא הזהיר כי המכסים בהיקף של 200 מיליארד דולר "עשויים להתממש מוקדם מאוד. תלוי מה יקרה איתם. במובן מסוים, זה תלוי בסין. אני שונא לומר את זה, אבל בדרך יש עוד (מכסים) בהיקף 267 מיליארד שעשויים להתממש בהתראה קצרה אם ארצה. זה ישנה לחלוטין את המשוואה".

 

באפל אמרו השבוע כי "הדאגה שלנו היא שארצות הברית תיפגע באופן הקשה ביותר מהמכסים, ושהתוצאה תהיה פגיעה בצמיחה ובתחרותיות ומחירים גבוהים יותר לצרכנים".

 

לפני שלושה חודשים הטיל טראמפ מכסים בשיעור של 25 אחוזים על סחורות מסין בהיקף של 50 מיליארד דולר, בעיקר על מיכון תעשייתי וחלקי אלקטרוניקה. גל המכסים הבא בהיקף של 200 מיליארד יקיף מצלמות, תיקים, צמיגים, שואבי אבק ועוד שורה ארוכה של מוצרים שעליהם יוטלו מכסים בהיקף של 10 עד 25 אחוזים. חברות הטכנולוגיה עלולות להיפגע בצורה הקשה ביותר. בחברת אינטל הזהירו כי המכסים עלולים לגרור האטה במעבר לרשתות 5G לטלפונים ניידים ולמחשבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x