שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

טורקיה קוראת להתנגדות עולמית נגד "המתקפות הכלכליות" של ארה"ב

שר האוצר הטורקי כתב את הדברים במאמר שכותרתו - "אי אפשר לסמוך על ארה"ב שתנהל את הכלכלה העולמית"; הוא תקף את הסנקציות שהטילו האמריקאים על ארצו וקרא לפעולה משותפת עם מדינות נוספות בעניין

שירות כלכליסט 15:0008.09.18

שר האוצר הטורקי ביראט אלבייראק אמר כי הסנקציות שארה"ב הטילה על המדינה, הכלכלה הגדולה ביותר במזה"ת, נובעות ממניעים פוליטיים, ולכן קרא למדינות אחרות להקים חזית מאוחדת נגד פעולות מסוג זה. הדברים מצטרפים לקריאתו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לפיה על העם הטורקי להתאחד בפני "המתקפה הכלכלית" על ארצו, ולמצוא חלופות מסחריות לארה"ב.

 

 

 

אלבייראק טען עוד במאמר דעה שפורסם באתר של מגזין "פורין פוליסי" (Foreign Policy) כי הסנקציות שהטיל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נועדו לחבל בכלכלה הטורקית. אולם, לדבריו מלבד השפעה קצרת טווח על הלירה, הכלכלה התגלתה כיציבה. הסנקציות האמריקאיות כוללות בין היתר מכסים מוגברים על יבוא פלדה ואלומיניום מטורקיה - בשיעורים של 50% ו-25% בהתאמה (כפול מהמכסים שהוטלו בחודשים האחרונים על יבוא דומה ממדינות אחרות בעולם).

 

 

שר האוצר אלבייראק שר האוצר אלבייראק צילום: איי אף פי

 

דבריו של אלבייראק, שהוא גם חתנו של ארדואן, רק מגבירים את המתיחות השוררת בין שתי המדינות. המשבר פרץ לאחר שטורקיה עצרה את הכומר האמריקאי אנדרו ברונסון בחשד שלקח חלק בניסיון ההפיכה לפני כשנתיים. בעקבות הסנקציות, הלירה הטורקית צנחה בחדות והדבר השפיע גם על האג"ח הממשלתיות ודירוג החוב של המדינה שנחתך.

.

"ברור כי יהיה זה האינטרס של כל מדינה לשתף פעולה בהתנגדות להחלטות כלכליות חד צדדיות שמתקבלות על ידי שחקנים חזקים ומונעות על ידי אינטרסים לאומיים צרים", כתב אלבייראק במאמר שנושא את הכותרת "אי אפשר לסמוך על ארה"ב שתנהל את הכלכלה העולמית". לדבריו, "על ידי כך שיפעלו ביחד עם טורקיה עכשיו, מדינות אחרות יוכלו לעזור לנו לבסס אסטרטגיה משותפת למניעת משברים מלאכותיים בעתיד".

 

 

 

אלבייראק חזר על עמדת הממשלה לפיה לטלטלה בשווקים הפיננסים לא היה קשר ליסודות הכלכלה של טורקיה. על מנת להגביר את יכולת העמידה של המדינה נגד טלטלות מסוג זה, טורקיה תקדם את העצמאות של הבנק המרכזי ותסנכרן בין המדיניות הפיסקאלית והמוניטארית, סיכם אלבייראק.

הנשיא ארדואן הנשיא ארדואן צילום: בלומברג

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x