$
כלכלה ומדיניות

טראמפ: מוכנים להטיל מכסים נוספים על סין ב-267 מיליארד דולר

זאת בנוסף לחבילת מכסים על מוצרים סיניים ב-200 מיליארד דולר, שלדברי הנשיא האמריקאי "יכולה לצאת לפועל בקרוב מאוד". מוקדם יותר היום אמר היועץ הכלכלי של טראמפ כי "ארה"ב וסין עדיין מקיימות מו"מ על נושא הסחר"

שירות כלכליסט 19:4207.09.18

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום כי וושינגטון הכינה רשימת מכסים נוספים על מוצרים סיניים ב-267 מיליארד דולר; זאת, בנוסף למכסים ב-200 מיליארד דולר שהממשל מכין בימים אלה.

 

"הטלת המכסים בהיקף 200 מיליארד דולר יכולה לצאת לפועל בקרוב מאוד. זה תלוי בסין", אמר טראמפ. "ואני שונא לומר את זה, אבל מעבר לכך, יש עוד מכסים ב-267 מיליארד דולר שאפשר להוציא לפועל בזמן קצר, אם נרצה. זה משנה את המשוואה".

   

מוקדם יותר היום אמר לארי קודלו, היועץ הכלכלי של טראמפ, כי ארה"ב וסין עדיין מקיימות מו"מ על נושא הסחר. "אנחנו רוצים להוריד את המחסומים ברחבי העולם", אמר ל-CNBC. לדבריו, טראמפ לא יקבל החלטה בנושא הטלת המכסים ב-200 מיליארד דולר, לפני שייבחנו 6,000 הערות הציבור שהתקבלו למהלך.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

לפני כשבועיים נכנס לתוקפו סבב המכסים הנוסף שהטילה ארה"ב על יבוא סיני - בהיקף של 16 מיליארד דולר; בבייג'ינג מיהרו להגיב בהטלת מכסים משלהם על סחורה אמריקאית בשווי זהה. המכסים האמריקאים האלה הצטרפו לסבב קודם, עליו הוכרז ביולי, אז הוטלו מכסים על יבוא סיני בשווי 34 מיליארד דולר.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים להטיל מכסים גבוהים על סחורות סיניות בשווי מעל 500 מיליארד דולר אלא אם סין תסכים לשינוי מהותי בכל הקשור לחוקים הנוגעים לקניין רוחני, תוכניות סבסוד לתעשיות ומבנה המכסים. עם זאת, בסין מכחישים את ההאשמות ומתעקשים כי הם מצייתים לחוקי ארגון הסחר העולמי. "כל אחד מהצדדים בטוח שהוא מנצח ושיש לו את היכולת לעמוד בלחץ שמפעיל הצד השני", הוסיף קנדי שציין כי הכלכלה הסינית ממשיכה לצמוח על אף הירידות בשוק ההון.

 

טראמפ יצר בחודשים האחרונים עימותים קשים עם שותפות הסחר השונות, תוך הטלת מכסים או איומים בביצוע המהלך. כך למשל הטיל מכס בסך 10% על יבוא אלומיניום ו-25% על פלדה, פתח מחדש את הדיונים על הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (עם מקסיקו הושג הסכם ראשוני, והדיונים עם קנדה נמשכים) ואיים להוצא את ארה"ב מארגון הסחר העולמי. המהלכים האמריקאיים העלו את המתיחות מול שותפות הסחר, שנקטו בצעדי תגובה או שוקלות כאלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x