שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

הברקזיט פגע בקטיף אבל הבריטים עדיין רוצים אורגני

מכירות הענף צמחו השנה על אף היחלשות הליש"ט מול היורו, שגרמה לנטישת עובדים זמניים. עזיבת האיחוד צפויה להקשות על היצוא לאירופה

שירות כלכליסט 23:4604.09.18

על אף המחסור בידיים קוטפות בענף החקלאות הבריטי, מכירות המזון והמשקאות האורגניים בממלכה רשמו עלייה של 6% בין יוני 2017 ליוני 2018. בכך השלים הענף שנה שביעית ברציפות של צמיחה, ועקף את הצמיחה של שוק המזון והמשקאות הבריטי הכללי שהציג עלייה של 2% בלבד במכירות.

 

לפי "הגרדיאן" הבריטי, איגוד סוחרי פירות הקיץ הבריטיים דיווח מוקדם יותר השנה על מחסור של בין 10% ל־15% בעובדים הקוטפים את היבולים. זאת בעקבות התמעטות הגעת עובדים מהאיחוד האירופי, על רקע היחלשות הליש"ט מול היורו, לקראת עזיבת בריטניה את האיחוד במרץ הקרוב.

 

לטענת האיגוד, הממשלה הבריטית לא עושה מספיק כדי להגדיל את מספר אשרות העבודה לעובדים זמניים ממדינות מחוץ לאיחוד האירופי. כך נרקבים חלק מהפירות בממלכה, עוד לפני שמספיקים לקטוף אותם.

 

חווה בבריטניה חווה בבריטניה צילום: David Wootton/Alamy

כאמור, כל אלה לא הפריעו למכירות הפירות והירקות האורגניים לעלות ב־5.3%, למכירות החלב האורגני לצמוח ב־3.5% ולמכירות הבירה, היין והמשקאות החריפים האורגניים לטפס ב־8.7%.

 

היקף מכירות הענף בשנה האחרונה הסתכמו ב־2.2 מיליארד ליש"ט, פחות מ־8% מכל שוק המזון והמשקאות הבריטי. כך על פי נתונים שחשף איגוד המגדלים האורגניים הבריטי, ערב השקת הקמפיין השנתי שלו "ספטמבר האורגני".

 

לדברי הארגון, המפקח על הענף, השנה הונפקו 3,000 אישורים ליצרנים ומוצרים חדשים.

 

בתוך כך, מגדלי הגידולים האורגניים הבריטים צפויים להיתקל בקשיי יצוא לאירופה לאחר הברקזיט, לכמה חודשים לכל הפחות. הגוף המפקח על הענף מטעם האיחוד האירופי יכול לאשר יבוא מבריטניה, רק לאחר שזו תיפרד מאיחוד המכסים האירופי. עם זאת, ההליך הבירוקרטי נמשך תשעה חודשים, כך שגם אם לפנים משורת הדין יחל התהליך היום, הוא לא יושלם עד התאריך הרשמי של הברקזיט.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x