$
כלכלה ומדיניות

המו"מ בין קנדה לארה"ב על הסכם נפטא הסתיים ללא תוצאות - ויימשך ביום רביעי

זאת אף שארה"ב קבעה את יום שישי כמועד האחרון להשגת ההסכם; טראמפ הודיע לקונגרס כי יהיה מוכן לחתום בתוך 90 יום הסכם עם מקסיקו - ולכלול בו גם את קנדה

שירות כלכליסט 23:2131.08.18

המו"מ בין ארה"ב לקנדה על נוסח מחודש של הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (נפט"א) הסתיים ללא תוצאות - אף שהנשיא האמריקאי דונלד טראמפ קבע את יום שישי כמועד האחרון להשגתו. השיחות יתחדשו ביום רביעי הבא.

 

 

 

טראמפ הודיע לקונגרס כי הוא עדיין מתכוון לחתום על נוסח מחודש להסכם בתוך 90 יום, אך מוכן להתקדם עם ההסכם הדו צדדי והראשוני שנחתם השבוע עם מקסיקו. עם זאת, טראמפ עדיין פתוח להמשך המו"מ עם קנדה, שהיא השותפה השלישית להסכם הצפון אמריקאי, והודיע לקונגרס שהוא עדיין מוכן לכלול אותה בו.

 

בכירים בארה"ב ובמקסיקו הביעו נחישות להתקדם במו"מ ביניהן, גם אם לא יושגו הסכמות עם הקנדים.

 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

שרת החוץ הקנדית, כריסטיה פרילנד, שייצגה את ארצה במו"מ, אמרה לאחר הפגישות ששקיימה עם נציב הסחר של ארה"ב, רובט לייטייזר. כי היא נחושה לעמוד על האינטרסים הלאומיים של קנדה. לדבריה, "אנו מצפים לעסקה טובה, לא סתם עסקה. אנחנו עדיין לא שם".

 

 

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו חזר על רוח הדברים ואמר כי "היינו ברורים מאוד באשר לקווים האדומים שלנו. זה משהו שאנו לוקחים ברצינות". לפי גורמים המקורבים לשיחות יש עדיין סיכוי להשגת הסכם בין ארה"ב וקנדה עוד בספטמבר.

 

לייטייזר אמר כי "השיחות היו קונסטרוקטיביות, ונרשמה בהן התקדמות. נמשיך לעבוד קשה כדי להשיג הסכם".

 

 

לפי דיווחים שונים, היעדר ההסכמות נובע מרצונה של קנדה שכל נוסח מחודש של נפטא יכלול מנגנון ליישוב סכסוכים במסגרתו כל אחת משלוש החברות בהסכם תוכל לערער על מכסים המוטלים על ידי מדינה אחרת.

 

קנדה מייחסת לכך חשיבות בשמירה על התעשייה שלה מפני צעדים אמריקאיים, כפי שהיה לאחרונה עם הטלת המכסים על ברזל ואלומיניום. ארה"ב מתנגדת בטענה כי הדבר פוגע בריבונות שלה, ושכנעה בכך את מקסיקו. הקנדים מעוניינים גם בהגנות על תרבותה, כולל ענפי הטלוויזיה והמוזיקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x