$
כלכלה ומדיניות

ארדואן: על הטורקים לגלות נחישות בפני "המתקפה הכלכלית"

דברי הנשיא נאמרו במסגרת ציון יום השנה לקרב בו הביסו הטורקים את האימפריה הביזנטית ב-1071; התייחס לצניחת הלירה, ואמר כי אף אחד לא ימנע מארצו מלהגיע ליעדיה הכלכליים

שירות כלכליסט 21:3025.08.18

העם הטורקי חייב לגלות מחויבות ונחישות בפני המתקפה על כלכלת ארצם, כך אמר היום (שבת) הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן. זאת בהתייחסו למשבר הכלכלי, כולל צניחה של 40% בערכה של הלירה המקומית מראשית השנה - צניחה שנרשמה עקב ניסיונו לפגוע בעצמאות הבנק המרכזי והסכסוך עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. כתוצאה מכך נחתך דירוג האשראי של טורקיה בחדות על ידי סוכנויות הדירוג הגדולות.

 

 

 

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, ארדואן תלה את הצניחה בערך הלירה ב"מלחמה כלכלית" והאשים את ארה"ב כמי שסימנה את ארצו כמטרה בעקבות מעצרו של הכומר האמריקאי אנדרו ברונסון, שהואשם בסיוע לניסיון ההפיכה בטורקיה לפני כשנתיים.

 

 

ארדואן. מנסה לגייס את ההמונים ארדואן. מנסה לגייס את ההמונים צילום: איי פי

 

ארדואן מסר את הדברים בשתי הצהרות נפרדות לרגל יום הזיכרון לקרב מנזיקרט ב-1071, בו הביסו הטורקים את האימפריה הביזנטית, ולרגל "יום הניצחון". הוא הביע את ביטחונו שאחדות העם הטורקי בפני המתקפות על עצמאותו הפוליטית והכלכלית היא זו שתגבר לבסוף. לדבריו, "בעוד אנו מתנגדים להתקפות נגד הכלכלית הטורקית כיום, הערבות הגדולה ביותר שלנו היא המחויבות והנחישות של כל אחד מבני עמנו במאבק על העצמאות, האומה והעתיד".

 

בית המשפט בטורקיה דחה בשבוע שעבר את הערעור שהגיש ברונסון לשחררו, והדבר עורר את זעמו של טראמפ.

 

ארדואן השווה את המשבר הפיננסי להתקפה על הדגל הטורקי או על הקריאה לתפילה במסגד. הנשיא הטורקי שב וקורא לטורקים להמיר את הזהב והדולרים שברשותם ללירה בכדי לסייע לכלכלה, ואומר שהמדינה תתגבר על המשבר.

 

 

 

ארדואן אמר היום שאף אחד לא ימנע מטורקיה מלהגיע ליעדיה הכלכליים לשנים 2023, 2053 ו-2071 - תאריכים המסמנים בהתאמה 100 שנה לייסוד הריפובליקה הטורקית, 600 שנה לכיבוש איסטנבול ו-1,000 שנה לקרב מנזיקרט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x