$
כלכלה ומדיניות

אפקט הסנקציות: בריטיש איירווייז, אייר פראנס ו-KLM מפסיקות לטוס לאיראן

החברות האירופיות ממשיכות ליישר קו עם הסנקציות של ממשל טראמפ. הערב הודיעו בריטיש איירווייז, אייר פראנס ו-KLM על הפסקת הטיסות לטהרן. בהודעת החברה הבריטית נאמר כי החליטה להשעות את הטיסות לטהרן משום ש"השירות אינו מוצדק כלכלית"

שירות כלכליסט 18:1323.08.18
בריטיש איירווייז, אייר פראנס ו-KLM הודיעו הערב (ה') על הפסקת הטיסות לאיראן. בכך הן מצטרפות לחברות אירופיות נוספות שיישרו קו עם הסנקציות של ממשל טראמפ. בהודעת בריטיש נאמר כי הטיסה האחרונה לטהרן תצא ב-22 בספטמבר, והטיסה האחרונה מטהרן ללונדון תצא למחרת היום. החברה  מסרה כי החליטה להשעות את שירות הטיסות לטהרן, "משום שהשירות אינו מוצדק כלכלית".

 

כיום מפעילה בריטיש איירווייז, הנשלטת בידי תאגיד IAG מספרד, טיסה יומית (מספר 153) מנמל התעופה הית'רו בלונדון לטהרן. משך הטיסה הוא כחמש שעות.

 

בהודעת KLM, שנמצאת בבעלות משותפת עם אייר פראנס, נאמר שמ-24 בספטמבר תשעה החברה את טיסותיה לטהרן: "ההחלטה התקבלה מסיבה מסחרית", צייצה החברה בטוויטר ועדכנה את הנוסעים שתדאג ל"חלופות מתאימות" לנוסעים שהזמינו טיסה לאחר הפסקת הפעילות.

 

החברות האירופיות ממשיכות לנטוש את איראן, כדי להימנע מהטלת סנקציות אמריקניות עליהן. בה בעת, מנסה האיחוד האירופי לתמוך בכלכלה האיראנית כדי להציל את הסכם הגרעין מ-2015 שממנו נסוג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. היום הודיע האיחוד על הענקת 18 מיליון יורו לאיראן כדי לסייע לה להתמודד עם השפעות הסנקציות האמריקאיות. 

מטוס של בריטיש איירווייז. לפי הודעת החברה הסיבה להשעיית הטיסות לאיראן היא מטעמים כלכליים מטוס של בריטיש איירווייז. לפי הודעת החברה הסיבה להשעיית הטיסות לאיראן היא מטעמים כלכליים צילום: בלומברג

 

 

שרת החוץ האירופית פדריקה מוגריני אמרה כי האיחוד האירופי מחויב לשיתוף פעולה עם איראן וציינה כי "חבילת הסיוע הזו תרחיב את קשרי הכלכלה באופן שיניב תועלת לתושבינו".

 

אתמול התייחס היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון לסנקציות שהטילה ארצות הברית על איראן, ואמר כי היו אפקטיביות יותר מכפי שצפו: "לסנקציות יש כבר השפעה משמעותית על הכלכלה האיראנית ועל דעת הקהל בתוך איראן. ההשפעה הכלכלית חזקה מכפי שצפינו, אבל הפעילות האיראנית באזור ממשיכה להיות לוחמנית: מה שהם עושים בעיראק, בסוריה, מה שהם עושים בלבנון עם חיזבאללה, בתימן, מה שהם איימו לעשות במצרי הורמוז (האיום על תנועת ספינות סוחר)".

  

בולטון התייחס בעת ביקורו בישראל גם להיערכות באירופה להמשך הסחר עם איראן: "אנחנו מצפים שהאירופים יבינו בצורה ברורה, כפי שמבינים אנשי עסקים בכל רחבי אירופה, שהבחירה היא בין לעשות עסקים עם איראן לבין לעשות עסקים עם ארצות הברית". הוא הבהיר ש"הנשיא טראמפ רוצה מקסימום לחץ על איראן, וזה מה שהוא עושה. לא צריך להיות ספק בכך שארצות הברית רוצה לפתור את זה בשלום, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש שאיראן יכולה ליצור".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x