$
כלכלה ומדיניות

דיווח: סעודיה ביטלה את הנפקת הענק של חברת הנפט ארמקו

יועץ פיננסי בכיר לסוכנות רויטרס: "קיבלנו הודעה שההנפקה לא תתבצע בעתיד הנראה לעין"; הסעודים תכננו להנפיק 5% ממניות ארמקו לפי שווי של 2 טריליון דולר - כפול מהשווי של אפל

שירות כלכליסט 23:3522.08.18

סעודיה ביטלה את ההנפקה של חברת הנפט שלה, ארמקו, שהיתה מתוכננת למחצית השנייה של השנה - כך מדווחת סוכנות רויטרס.

 

לפי הדיווח, היועצים הפיננסיים שעבדו על ההנפקה פוטרו. סעודיה תנסה כעת לרכישת "נתח אסטרטגי" ביצרנית הפטרו-כימיקלים סעודי בייסיק אינדסטריז.

  

"ההחלטה לבטל את ההנפקה התקבלה לפני זמן מה, אבל איש לא יכול להודיע על כך, ולכן בינתיים הודיעו על דחייה", אמר ל"רויטרס" מקור המכיר את תוכניות ההנפקה. יועץ פיננסי בכיר אמר: "ההודעה שקיבלנו היא שההנפקה לא תתקיים בעתיד הנראה לעין".

 

מתקן נפט של ארמקו מתקן נפט של ארמקו צילום: רויטרס

ההנפקה היתה אמורה להתבצע בבורסה של סעודיה, ובבורסה נוספת - כאשר ניו יורק, לונדון והונג קונג היו המתחרות העיקריות. במקביל, בנקים, עורכי דין ויועצים רבים ביקשו ליטול חלק בהנפקה ולגזור קופון.

 

הנפקת ארמקו היתה חלק מהתוכנית האסטרטגית של יורש העצר מוחמד בן סלמאן שבמסגרתה סעודיה תקטין את תלותה בנפט, ותשקיע בתחומים אחרים, בעיקר בטכנולוגיה.

 

ב-2016 הודיע בן סלמאן על תוכניתו למכור 5% מארמקו באמצעות הנפקה בבורסה, והעריך כי שווי החברה יעמוד על 2 טריליון דולר - פי שניים מהשווי של אפל.

 

לפי פרסום ב"בלומברג" מלפני כארבעה חודשים, במחצית הראשונה של 2017 רשמה ארמקו רווח נקי בסך 33.8 מיליארד דולר. לשם השוואה, אפל רשמה נתון של 28.9 מיליארד דולר, וסמסונג - 14 מיליארד. ענקית הנפט הסעודית חילקה דיבידנדים בסך 13 מיליארד דולר, החוב עמד על 1.3 מיליארד דולר, תזרים המזומנים עמד על 52.1 מיליארד דולר והיא מוכרת 10 מיליון חביות נפט כל יום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x