$
כלכלה ומדיניות

מלחמת סחר

טראמפ לא נח: נטיל מכס של 25% על מכוניות מהאיחוד האירופי

לדבריו המהלך מהווה "תגובת נגד נהדרת" לשותפות מסחר שניצלו את ארה"ב, ושהמכס יהפוך את הגירעון האמריקאי לעודף מסחרי

שירות כלכליסט 11:3922.08.18

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ממשיך לאיים במלחמות סחר. אמש (שלישי) הכריז כי בכוונתו להטיל מכס של 25% על מכוניות המיובאות ממדינות האיחוד האירופי. "אנחנו נטיל מס של 25% על כל מכונית שנכנסת לארה"ב מהאיחוד האירופי", הכריז בעצרת תמיכה במערב וירג'יניה.

 

 

עם זאת, כלל לא בטוח אם האיום אכן יתממש, זאת מכיוון ששעות ספורות לפני כן דיווחו בוול סטריט ג'ורנל ששר המסחר האמריקאי ווילבור רוס מתכוון לדחות פרסום דו"ח על הטלת מכסים על מכוניות מיובאות, שתוכנן לסוף אוגוסט. בראיון לעיתון הסביר רוס כי פרסום הדו"ח נדחה בשל מגעים המתקיימים עם מקסיקו, קנדה והנציבות האירופית. עוד הוסיף רוס כי לוקח זמן לעבור על כל המסמכים והטיעונים שהגישו יצרניות המכוניות, שמתנגדות ברובן למכסים בטענה שיובילו לעליית מחירים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: אי פי איי

 

 

טראמפ מצידו מאיים כבר תקופה להטיל מכסים של בין 20%-25% על מכוניות מיובאות. בחודש מאי הוא ביקש ממשרד המסחר לבדוק האם הייבוא הזה מהווה איום לביטחון הלאומי. טראמפ השתמש בטיעון דומה כדי להטיל מכסים על ייבוא פלדה ואלומיניום. לדבריו, הטלת המכסים על מכוניות מאירופה מהווה "תגובת נגד נהדרת" לשותפות מסחר שלטענתו ניצלו את ארה"ב.

 

באתר מרקטווץ' מדווחים כי לפי טראמפ, לארה"ב גירעון מסחרי בגובה 151 מיליארד דולר מול האיחוד האירופי, טענה שגויה ככל הנראה. לפי הנתונים הרשמיים גירעון הסחר האמריקאי עמד ב-2017 על 101 מיליארד דולר מול האיחוד. טראמפ אף הכריז כי המכסים על המכוניות יהפכו את הגירעון לעודף מסחרי של 151 מיליארד דולר, אף שהחישוב מאחורי הטענה הזו אינו ברור לגמרי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x