$
כלכלה ומדיניות

"המשבר הטורקי מציב סיכונים חדשים בפני כלכלת גרמניה"

משרד האוצר הגרמני הזהיר כי קריסת הלירה הטורקית התווספה לסיכונים שמציבים הברקזיט ומלחמת הסחר של הנשיא טראמפ. ארה"ב עשויה להטיל השבוע מכסים חדשים על טורקיה לאחר שדחתה הצעת פשרה לשחרורו של הכומר הכלוא שם

שירות כלכליסט 19:5520.08.18

קריסת המטבע הטורקי יוצרת סיכונים חדשים לכלכלת גרמניה, זאת נוסף על מחלוקות הסחר עם ארה"ב והאפשרות כי בריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי בתחילת השנה ללא הסכם - כך התריע היום (ב') משרד האוצר הגרמני.

 

 

הלירה הטורקית איבדה 40% כמעט משוויה לעומת הדולר השנה, משבר שהוחרף בשל הסכסוך הדיפלומטי עם ארה"ב סביב מעצרו של כומר אמריקאי בטורקיה וחששות המשקיעים מפני השפעתו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן על המדיניות המוניטרית בארצו.

 

ב־2017 נמנתה גרמניה עם המשקיעות הזרות הגדולות בטורקיה, אחרי הולנד, ספרד ואזרבייג'אן, והיא היצואנית השנייה בגודלה לטורקיה, אחרי סין. "הסיכונים עדיין קיימים, זאת במיוחד בהינתן אי־הוודאות סביב הברקזיט כמו גם עתיד יחסי הסחר עם ארה"ב", כך לפי הדו"ח החודשי שפירסם משרד האוצר הגרמני. "הדיון הבלתי פוסק במכסים והאיום של מלחמת סחר חונקים את פעילות הסחר. ההתפתחויות הכלכליות בטורקיה מציבות סיכון כלכלי חיצוני חדש", נאמר עוד בדו"ח.

 

עם זאת, משרד האוצר הגרמני מדגיש כי כלכלת גרמניה נותרת חסונה, זאת בזכות הוצאות ממשלתיות, צריכה פרטית, שיעורי ריבית נמוכים, שוק תעסוקה חזק ועלייה בשכר הריאלי.

 

 

בתוך כך דיווחה היום רשת CNN כי הבית הלבן דחה את הצעת טורקיה לשחרר את הכומר האוונגליסטי אנדרו ברנסון בתמורה לביטול קנסות במיליארדי דולרים שהטילה ארה"ב על בנק טורקי. בעקבות דחיית הצעת הפשרה עשויה ארה"ב להטיל סנקציות נוספות על טורקיה בהמשך השבוע, כך על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל". ברנסון מוחזק במעצר בטורקיה מאז 2016 לאחר שהואשם בסיוע להפיכה נגד ארדואן.

 

הסירוב האמריקאי להצעה הטורקית מגיע לאחר שביום שישי דחה בית משפט בטורקיה את בקשתו של ברנסון להשתחרר ממעצר, מה שעורר תגובת נגד חריפה מצד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "הם היו צריכים להחזיר אותו לפני הרבה זמן וטורקיה התנהלה לדעתי באופן מאוד מאוד גרוע. עוד לא ראינו את הסוף של זה. אנחנו לא נשב בחיבוק ידיים", הזהיר.

 

בעקבות התחייבותה של קטאר בשבוע שעבר להגיש סיוע לטורקיה בגובה 15 מיליארד דולר, הבנקים המרכזיים של שתי המדינות חתמו ביום שישי על הסכם החלף מטבעות בשווי 3 מיליארד דולר שיספק נזילות לטורקיה ויסייע בייצוב כלכלתה. הבנקים ישתפו פעולה באמצעות ערוץ פתוח להמרת מטבעות, שיתרום לעתודות המט"ח של שתי המדינות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x