$
כלכלה ומדיניות

טורקיה: נדחה הערעור לשחרור הכומר האמריקאי; הלירה מאבדת 5%

בית המשפט העליון באיזמיר ביטל החלטת ערכאה נמוכה יותר לשחרר את אנדרו ברונסון למעצר בית; ארה"ב וטורקיה המשיכו היום בחילופי איומים, והמטבע הטורקי כבר נסחר סביב 6 לירות לדולר

שירות כלכליסט 16:5317.08.18

המשבר בין טורקיה וארה"ב הולך ומחריף, לאחר שבית המשפט העליון באיזמיר ביטל את החלטת ערכאה נמוכה יותר שהתקבלה מוקדם יותר השבוע לשחרר את הכומר האמריקאי הכלוא אנדרו ברונסון למעצר בית. כן פורסם שבית המשפט דחה עתירה אחרת לשחררו. בהמשך לכך ולהחלפת איומים מוקדם יותר בין המדינות, הלירה הטורקית, ממשיכה לקרוס ומאבדת היום (ו') 5% לרמה של 6.14 לירות לדולר. הלירה איבדה 22% בחודש האחרון.

 

עורך דינו של ברונסון, איסמעיל צ'ם הלאוורט, אמר ל-CBS שהוא עשוי להגיש עתירה נוספת לבית המשפט "בהתאם להתפתחויות". כן אמר שהוא שוקל לפנות לבין המשפט הטורקי לענייני חוקה. השימוע הבא בעניינו של הכומר, המואשם במעורבות בניסיון ההפיכה נגד הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן לפני כשנתיים, צפוי ב-12 באוקטובר.

 

 

טורקיה וארה"ב באיומים הדדיים

 

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין אמר אמש כי ארה"ב מוכנה להטיל סנקציות נוספות על טורקיה אם נשיאה ארדואן יעמוד בסירובו לשחרר את ברונסון - במה שיהווה צעד נוסף בהסלמה הדיפלומטית בין המדינות, שהביאה לאי ודאות רבה בשווקים הגלובליים. הנשיא דונלד טראמפ הכפיל בימים האחרונים את המכסים על פלדה ואלומיניום המיובאים מטורקיה, בנוסף לסנקציות על בכירים ממדינה זו. "הטלנו סנקציות על מספר חברי קבינט, ואנחנו מתכננים סנקציות נוספות אם הם לא ישחררו את ברונסון במהרה", אמר מנוצ'ין במהלך ישיבת קבינט בבית הלבן.

 

שר המסחר הטורקי אמר היום כי אם ארה"ב תחליט להטיל סנקציות חדשות על טורקיה - זו תשיב. "הגבנו לסנקציות אמריקאיות בהתאם לחוקי ארגון הסחר הבינלאומי, ונמשיך לעשות זאת", אמר השר רושאר פקאן. שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו אמר כי "ארה"ב לא מצליחה לראות מי חבריה האמיתיים. אנחנו יכולים לפתור את הבעיה מולה בקלות, אך לא עם הלך הרוח הנוכחי".

 

דבריו של מנוצ'ין קיבלו תמיכה מטראמפ, שאמר כי טורקיה "לא הוכיחה שהיא חברה טובה" של ארה"ב. טראמפ התלונן שממשלו עזר להבטיח את שחרורו של אזרח טורקי ממאסר במדינה ששמה לא צוין, לבקשתו של ארדואן, שלא הגיב לכך מצידו בשחרור ברונסון.

 

סטיבן מנוצ'ין סטיבן מנוצ'ין צילום: גטי אימג'ס

 

"הוצאנו מישהו בשבילו. הוא היה צריך עזרה בלשחרר מישהו ממקום כשלהו, והוא אכן שוחרר. עכשיו הם רוצים להמשיך להחזיק בכומר הנפלא שלנו. לא הוגן. לא בסדר", דברי נשיא ארה"ב.

 

טראמפ התייחס בדבריו להשתדלותו אצל רה"מ בנימין נתניהו לטובת שחרורה של אזרחית טורקיה בשם אברו אוזקן, שנאסרה בישראל באשמת תמיכה בחמאס. נתניהו אכן שחרר אותה, ואוזקן נשלחה בחזרה לטורקיה ב-16 ביולי.

 

טראמפ חשב שכבר יש לו ביד עסקה לשחרור ברונסון, כך אמר פקיד ממשל, אך תחת זאת העבירה טורקיה את הכומר למעצר בית.

 

תסכולו של הנשיא קיבל ביטוי בפגישה שנערכה בין יועץ הביטחון של הבית הלבן, ג'ון בולטון, והשגריר הטורקי בארה"ב, סרדר קיליג' מוקדם יותר השבוע, בה דרש בולטון מהשגריר לשחרר את ברונסון, כך לפי אותו פקיד.

 

טראמפ המשיך את מתקפתו נגד הממשלה באנקרה אתמול בערב, בציוץ שפרסם: "טורקיה ניצלה את ארה"ב במשך הרבה שנים. כעת הם מחזיקים את הכומר הנוצרי הנפלא שלנו, שאני מוכרח כעת לבקש ממנו לייצג את ארצנו כבן ערובה פטריוטי דגול. לא נשלם דבר עבור שחרורו של אדם חף מפשע, אבל אנחנו נגבה על כך מחיר מטורקיה!"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x