$
כלכלה ומדיניות

מלחמת סחר

סין נסוגה: מדוע לא תטיל מכס על נפט אמריקאי?

בייג'ינג מתכוונת להטיל מכסים של 25% על יבוא אמריקאי בשווי 16 מיליארד דולר, אך רשימת המוצרים העדכנית אינה כוללת פריט אחד בולט

שירות כלכליסט 18:4210.08.18
סין מתכוונת לעמוד באיום שלה ולהטיל מכסים של 25% על יבוא אמריקאי בשווי 16 מיליארד דולר, אך רשימת המוצרים שפרסמה ביום רביעי אינה כוללת פריט אחד בולט: נפט גולמי.

 

נפט הופיע ברשימת המטרות הראשונה שפרסמה סין ביוני בתגובה לאיומי ממשל טראמפ להטלת מכסים גבוהים יותר על סחורות סיניות. זאת על אף שבשנתיים האחרונות הפכה סין לקניינית הגדולה ביותר של נפט אמריקאי מסוג קרוד. בשנה שעברה היא אף רכשה 20% מכלל הנפט המיועד לייצוא.

 

משרד המסחר הסיני לא הסביר מדוע הוסר הנפט מהרשימה. בהצהרה רשמית הסבירו הסינים כי הרשימה שלהם היא תגובה לצעדים "הלא הגיוניים" מצד ארה"ב, וכי לא הייתה להם ברירה אלא להגיב כדי "להגן על הזכויות הלגיטימיות והאינטרסים ועל מערכת המסחר ההדדית". המכסים הסיניים ייכנסו לתוקף ב-23 באוגוסט, באותו היום שבו נכנסים לתוקף המכסים האמריקאיים.

 

להערכת הפרשנים, השינוי הקל הזה בתגובה הסינית עשוי להצביע על כך שבבייג'ינג שוקלים מחדש את עוצמת התגובה, זאת לנוכח ההאטה בכלכלה, הקלות שבה מוכרי הנפט יוכלו למצוא קונים חדשים ומעל לכל - התלות המתגברת של הסינים בנפט זר. יבוא מספק 70% מצרכי האנרגיה של סין, וסוכנות האנרגיה הבינלאומית מעריכה כי נתון זה יטפס ל-80% עד 2040.

 

 

קידוח נפט מול חופי קליפורניה, ארה"ב קידוח נפט מול חופי קליפורניה, ארה"ב צילום: רויטרס

 

 

בתוך כך, העיתון המוביל בסין תקף את הביקורת לפיה התגובה החריפה של הממשלה לסכסוך הסחר עם ארה"ב היא שהובילה להקשחת האמצעים שבהם נקט ממשל טראמפ.

 

הפרשנות שפורסמה היום (ו') בעיתון פיפל'ס דיילי (People's Daily) שבבעלות המפלגה הקומוניסטית השולטת במדינה, התפרסמה לאחר דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס על מחלוקות בתוך המפלגה על רקע ההסלמה במלחמת הסחר מול ארה"ב.

לפי הדיווח המתבסס על מקורות המקורבים לשלטון, הביקורת היא שהעמדה הסינית הלאומנית מדי היא שהובילה להקשחת העמדה האמריקאית. "הטענה מאחורי הביקורות היא שכל עוד סין נכנעת, ארה"ב תרחם עליה ומלחמת הסחר בין ארה"ב וסין לא תפרוץ", נכתב בעיתון.

 

סין איימה השבוע להטיל מכסים בגובה 25% על סחורה אמריקאית בשווי 16 מיליארד דולר, זאת כתגובה למהלך זהה מצד ממשל טראמפ.

 

לפי העיתון הסיני, לאחר שנים של "עבודה קשה, סין שבה למרכז הזירה העולמית" והתגלתה כ"יריבה חסרת תקדים" לארה"ב. "אי אפשר להסתיר משהו כזה גדול וכבד על ידי הנמכת פרופיל, בדיוק כפי שפיל לא יכול להסתתר מאחורי שיח נמוך", הסבירו בעיתון.

 

עוד הוסיפו כי לארה"ב היסטוריה של רדיפת מדינות שמאיימות על השליטה הכלכלית העולמית שלה, כפי שקרה לברית המועצות וליפן. "לא משנה מה סין תעשה, בעיני ארה"ב, ההתפתחות הסינית כבר מערערת על השליטה האמריקאית", סיכמו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x