$
כלכלה ומדיניות

טראמפ לא מרחם: מכפיל את המכס על אלומיניום ופלדה מטורקיה

בזמן שהכלכלה הטורקית על סף תהום והלירה צונחת לרמתה הנמוכה ביותר אי פעם מול הדולר, מצייץ נשיא ארה"ב בטוויטר שהחליט להכפיל את המכס על אלומיניום טורקי ל-20% ועל פלדה ל-50%. "יחסינו עם טורקיה לא טובים בעת הזו"

שירות כלכליסט 16:2410.08.18

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא מרחם ומכפיל את המכס על אלומניום ופלדה מטורקיה. בציוץ בטוויטר הודיע היום (ו') הנשיא כי החליט להכפיל את המכס על אלומניום ל-20% ועל פלדה ל-50%.

 

"בזה הרגע הוריתי להכפיל את המכסים על פלדה ואלומיניום מטורקיה. המטבע המקומי שלהם, הלירה הטורקית, צולל מול הדולר המאוד חזק שלנו! המכס על אלמיניום יהיה מעתה 20% והמכס על פלדה יהיה 50%. יחסינו עם טורקיה לא טובים בזמן הזה" - כך טראמפ.

 

 

 

 

 

הודעתו של נשיא ארה"ב מגיעה באחד הימים השחורים של הכלכלה הטורקית. הלירה הטורקית צנחה היום (ו') ב-18% לרמתה הנמוכה ביותר אי פעם מול הדולר והגיעה כבר לרמה של 6.44 לירה לדולר אחד. על רקע התרסקות המטבע, קרא נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לאזרחים להמיר את הדולרים ואת הזהב שברשותם ולרכוש לירה טורקית. דברי ארדואן רק הגבירו את הלחץ על המטבע הטורקי, שממשיך לאבד גובה.

ארדואן ארדואן צילום: בלומברג

 

 

לדברי ארדואן, "טורקיה ניצבת בפני מלחמה כלכלית" והיא תגיב כלפי המדינות שהחלו אותה. לדברי ארדואן, "הדולר לא יחסום את דרכה של טורקיה". הוא הגדיר את מכירת החיסול של הלירה כ"מאבק לאומי". "אנחנו חווים מתקפות כלכליות היום ואנחנו צריכים להגן על הארץ שלנו", אמר ארדואן. "המתקפה הכלכלית כלפינו היא כמו ניסיון ההפיכה שנערך כנגדנו. אני דוחק בכם להעלות את היקפי הייצור, להגדיל את הייצוא".

 

במקביל לצניחה בשווי הלירה הטורקית גם המניות בבורסה הטורקית צנחו היום ב-11.4%.

 

הצניחה בשווי הלירה הטורקית והחשש מפני קריסה של כלכלת המדינה מגבירים את חששות הבנק האירופי המרכזי מחשיפת יתר של חלק מהבנקים בגוש היורו למדינה, כך מדווח הפיננשל טיימס.

 

מקורבים לבנק המרכזי ציינו בפני העיתון כי החשש העיקרי הוא מהחשיפה של הבנקים בנקו בילבאו ויסקאיה ארחנטריה הספרדי (BBVA), יוניקרדיט האיטלקי ו-BNP פאריבה הצרפתי. זאת לאחר שהלירה הטורקית איבדה יותר משליש מהשווי שלה מאז תחילת השנה.

 

לפי הדיווח, בחודשיים האחרונים החל מנגנון הפיקוח של הבנק האירופי לבחון יותר מקרוב את הקשרים של הבנקים האירופיים לטורקיה. עם זאת, הרגולטור עדיין אינו מגדיר את המצב כקריטי. החשש העיקרי הוא כי לווים טורקים לא יהיו מוגנים מפני היחלשות המטבע ועלולים להיקלע לחדלות פירעון על הלוואות במטבעות זרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x