$
כלכלה ומדיניות

דולרים, שטיחים פרסים ופיסטוקים: הסנקציות החדשות על איראן ייכנסו לתוקף הלילה

נשיא ארה"ב ממשיך במדיניות הפעלת הלחץ על איראן וחתם על סנקציות נוספות, בהן איסור על הממשל והחברות באיראן לרכוש דולרים וכן לסחור בזהב ובמתכות יקרות אחרות. חברות שיעשו עסקים עם איראן יסתכנו בהפסקת פעילותן בשוק האמריקאי ובקנסות מצד וושינגטון

שירות כלכליסט 18:3806.08.18

הסנקציות המחודשות שמטילה ארה"ב על איראן ייכנסו לתוקף בסוף היום, זאת כחלק מהמאמצים של ממשל טראמפ להגביר את הלחץ המופעל על טהראן.

  

בעקבות הצעד, ממשלת איראן וחברות איראניות לא יוכלו לרכוש דולרים ולסחור בזהב ובמתכות יקרות אחרות. כמו כן, יוטלו על טהראן סנקציות על סחר במחצבים כמו פחם וכן תוגבל רכישת תוכנות המשמשות את מגזר התעשייה שלה, ובראשו תעשיית הרכב הנשלטת על ידי חברות המסונפות למשמרות המהפכה. הסנקציות גם אוסרות על ייבוא לארה"ב של שטיחים פרסים ומוצרי מזון כמו פיסטוקים. החברות באיראן לא יוכלו גם לרכוש מטוסים אזרחיים.

 

 

מימין: רוחאני וטראמפ. ארה"ב מעלה הילוך מימין: רוחאני וטראמפ. ארה"ב מעלה הילוך צילום: איי פי, איי אף פי

 

כל חברה שתעשה עסקים עם איראן, תסתכן בהפסקת פעילותה בשוק האמריקאי ובקנסות מצד הממשל בוושינגטון.

 

ואולם, הסבב הזה נחשב לקל יחסית לעומת הסבב הבא שייכנס לתוקף בעוד שלושה חודשים ויכלול אמברגו על ייצוא הנפט, נשמת אפו של המשק האיראני.

 

כחלק מהסכם הגרעין שנחתם ב-2015 תחת ממשל אובמה הסכימה ארה"ב להקל את הסנקציות שהוטלו על איראן, אך הנשיא הנוכחי דונלד טראמפ נסוג מההסכם הזה במאי האחרון. הממשל נוקט כעת באסטרטגית סנקציות דו שלבית, כשהשלב הראשון ייכנס לתוקף לאחר חצות (שעון ניו יורק).

 

 

חנות שטיחים בטהרן חנות שטיחים בטהרן צילום: איי אף פי

 

טראמפ מפעיל לחץ על איראן במטרה לסגור את תכנית הגרעין שלה, ובחודש שעבר הזהיר בטוויטר את המדינה האסלאמית לא לאיים על ארה"ב. עם זאת, טראמפ ציין גם כי הוא פתוח לקיום פסגה עם נשיא איראן חסן רוחאני בכל זמן נתון. עם זאת, טראמפ ציין גם כי הוא פתוח לקיום פסגה עם נשיא איראן חסן רוחאני בכל זמן נתון.

 

לפני שלושה חודשים הודיע טראמפ שארה"ב פורשת מההסכם שנחתם עם איראן. "ההסכם עם איראן נועד להגן על ארה"ב ובעלות בריתה מהטירוף של פצצת אטום איראנית, נשק שרק מסכן את הישרדות המשטר האיראני. למעשה, ההסכם מאפשר לאיראן להמשיך להעשיר אורניום ובמשך הזמן להגיע לסף האפלה הגרעינית", אמר אז.  

 

 

 
 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x