$
כלכלה ומדיניות

ניסיון התנקשות בנשיא ונצואלה בשידור חי: הנאום נקטע, חיילים ברחו

רחפנים עם חומרי נפץ התפוצצו באוויר בזמן נאומו של נשיא ונצואלה ניקולס מדורו בבירה קראקס. הנשיא לא נפגע, אך שבעה חיילים נפצעו. מדורו: "פלגים ימנים קיצוניים ניסו לחסל אותי"

ynet 07:4605.08.18
ניסיון התנקשות בשידור חי: נאומו של נשיא ונצואלה ניקולס מדורו נקטע הלילה (א') בפתאומיות, כשכמה רחפנים עם חומרי נפץ התפוצצו באוויר, סמוך לנשיא. גורמים רשמיים בממשלה מסרו כי אירע ניסיון התנקשות במדורו, אך הנשיא לא נפגע. שר ההסברה חורחה רודריגז מסר כי שבעה חיילים מהמשמר הלאומי נפצעו.

 

כשלוש שעות לאחר התקרית האשים מדורו "פלגים ימנים קיצוניים" במזימה לחסל אותו. בנאום לאומה אמר הנשיא כי "זה היה ניסיון להרוג אותי. היום הם ניסו להתנקש בחיי". הוא הוסיף כי ראיות שנאספו עד כה מצביעות על כך ש"גורמי ימין קיצוני" שקיבלו סיוע מגורמים בקולומביה השכנה הם האחראים למעשה, וכי הוא מאמין שגם נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, שותף לניסיון ההתנקשות.

  

 

 

מדורו סיפר כי בזמן שנאם בטקס "רחפן התקרב אליי, אבל היה שם מגן של אהבה. אני בטוח שאחיה עוד שנים רבות". הוא הוסיף כי "האלימות נגד השלטון תמשיך להיכשל", וכי המשטרה כבר עצרה כמה חשודים.

 

במקביל, ארגון לא מוכר בשם "חיילים בטי-שירט" קיבל אחריות על המעשה. בציוץ בחשבון הטוויטר של הארגון נכתב כי התכנון היה להעיף שני רחפנים עמוסים בחומרי נפץ לעבר הנשיא, אך חיילים ירו ברחפנים והפילו אותם לפני שהגיעו ליעדם. עוד נכתב כי "למרות שניסיון ההתנקשות לא צלח בפעם הראשונה, זה רק עניין של זמן עד שנצליח".

  

ניסיון ההתנקשות בנשיא ונצואלה ניקולס מדורו ניסיון ההתנקשות בנשיא ונצואלה ניקולס מדורו

 

התקרית התרחשה בזמן שמדורו נשא דברים באירוע צבאי בבירה קראקס, במהלך חגיגות לציון 81 שנה להקמת המשמר הלאומי. נאומו של מדורו הועבר בשידור חי בטלוויזיה המקומית. בזמן שהנשיא דיבר על כלכלת ונצואלה, נותק הקול בשידור.

 

מדורו, רעייתו סיליה פלורס וכמה בכירים בצבא שעמדו לצדו על הבמה נראו מביטים מבוהלים כלפי מעלה. מאות חיילים שעמדו בשורות נראו נמלטים מהמקום. מיד לאחר מכן השידור הופסק.

 

בעקבות הפיצוצים פרצה שירפה במבנים סמוכים. כמה מהכבאים שהוזעקו למקום אמרו כי הם חולקים על הודעת הממשלה, וסוברים כי מודבר בפיצוץ של בלון גז בדירה באחד הבניינים הסמוכים, ולא בפיצוץ חומרי נפץ.

 

מדורו נבחר לכהונה נוספת של שש שנים בחודש מאי, אחרי מערכת בחירות שלוותה בחרמות ובטענות לאי סדרים. ארצות הברית גינתה את התנהלות מערכת הבחירות ושניים מהמועמדים לנשיאות הודיעו כי הם לא יכירו בתוצאות.

 

ארגוני האופוזיציה כינו את הבחירות לנשיאות המדינה "פארסה" וקראו להחרים אותן, בטענה שלא מדובר בבחירות הוגנות ושוות וכי כל מטרתן הוא לאפשר למדורו להמשיך בתפקידו ללא התחשבות ברצון העם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x