כלכלה ומדיניות

מלחמת סחר

"האופטימיות בממשל טראמפ שהסינים ימצמצו ראשונים היא מוגזמת"

כשמתיחות הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם גוברת, האנליסטים חלוקים בדעותיהם מי מבין שתי המדינות, ארה"ב או סין, נמצאת בעמדת כוח

שירות כלכליסט 18:2004.08.18

מתיחות הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם התעצמה בשבועות האחרונים, והפעילה לחץ רב הן על ארה"ב והן על סין. עכשיו עולה השאלה - מי תמצמץ ראשונה?

 

 

ארה"ב כבר הטילה מכסים על יבוא סיני בשווי 34 מיליארד דולר ונענתה באיומי תגובה מצד הסינים. לאחר מכן הנשיא דונלד טראמפ הורה לאסטרטג הסחר שלו רוברט לייטייזר לשקול העלאת המכסים על סחורה סינית בשווי 200 מיליארד דולר ל-25% מ-10%, גם הפעם הסינים איימו בתגובות נחרצות למהלך.

 

אולם, התנועות בשווקים - כניסתו לאחרונה של מדד שנגחאי לטריטוריה דובית בעוד שהמדדים המרכזיים בארה"ב ממשיכים בעליות - עלולה להצביע על כך שסין הראשונה שממצמצת, אם כי האסטרטגים מזהירים שהתנודות הללו בשוק ההון לא בהכרח מצביעות על התמונה המלאה.

 

"בהחלט יש אמת בשוקי ההון, זאת מכיוון שהשווקים הסינים מושפעים מאד מתזרימי הון זרים וההון נמשך החוצה מסין", אמר ל-CNBC ג'ון רוטלדג', אסטרטג ההשקעות הראשי של בית ההשקעות סאפאנד. "אולם, יש שתי נקודות נוספות שמשפיעות בסין: הכלכלה והפוליטיקה", הוסיף.

שי ג'ינפינג ודונלד טראמפ שי ג'ינפינג ודונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

 

בכל הקשור לפוליטיקה, רוטלדג' מאמין שדווקא קרוב לוודאי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הוא שייכנע תחת הלחץ שיפעילו עליו קבוצות כמו איגוד החקלאים האמריקאי וחברות הפועלות בסין. "שליש מהשווי שמתווסף לייצוא הסיני מגיע מחברות אמריקאיות. כך שהלחץ הפוליטי יגיע מהחברות האמריקאיות שלא רוצות שהמכירות שלהן בסין ייפגעו. עוד הדגיש רוטלדג', כי נשיא סין, שי ג'ינפינג, לא מתמודד מול לחץ דומה. "לשי בכלל לא איכפת מהעניים בסין. לכן הם יצאו נגד הסויה. לא בגלל החקלאים שלנו אלא כי לא משפיע עליו הלחץ מהעם שלו", אמר רוטלדג'.

 

ורוניק דה רוגי ממכון המחקר מרקטוס ופובליציסטית בעלת דעות ימניות, מסכימה איתו. "בסין אין ממש לחץ מצד המחוקקים, לכן נראה לי שהאופטימיות בממשל טראמפ שהסינים ימצמצו ראשונים היא מוגזמת", הסבירה. עם זאת, מאטי דופלר מאיגוד משלמי המסים הלאומי מציין כי אם המתיחות תופחת מול שותפות סחר אחרות, כמו האיחוד האירופי כפי שקרה לאחר פגישתו של טראמפ עם נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, הלחץ המופעל על סין יגבר. "הסכם או אפילו הפחתת המתיחות עם האיחוד האירופי יגביר את הלחץ על שותפות הסחר האחרות שאנחנו מתמודדים מולן כרגע, ויגרום לממשל להאמין שהטלת מכסים היא איום שמצליח לבצע את העבודה", אמר דופלר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x