$
כלכלה ומדיניות

ארדואן משיב אש לטראמפ: "להקפיא נכסים אמריקניים"

נשיא טורקיה מגיב על הסנקציות שהטיל הבית הלבן על שרי הפנים והמשפטים של טורקיה בעקבות מעצר הכומר האמריקני שמואשם בטרור - והורה להגיב באותו מטבע: "עד אמש היינו סבלניים, אך היום אני מורה על הקפאת הנכסים של שרי המשפטים והפנים האמריקניים"

ynet 13:2204.08.18

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הורה היום (שבת) על הקפאת נכסים אמריקניים בתגובה על הסנקציות שהטיל הבית הלבן נגד שרי הפנים והמשפטים של טורקיה – בעקבות מעצרו של הכומר האמריקני אנדרו ברנסון, שמואשם בטרור. "עד אמש היינו סבלניים", אמר ארדואן, "אך היום אני מורה על הקפאת הנכסים אמריקניים בטורקיה של שרי המשפטים והפנים האמריקניים.

 

 

 

"הצעדים שננקטו על-ידי ארצות הברית בשל פרשת הכומר אנדרו ברנסון לא מתאימים לשותפה אסטרטגית והם מהווים חוסר כבוד כלפי טורקיה", אמר ארדואן.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן צילום: איי אף פי, רויטרס

 

 

ביום רביעי הודיע הבית הלבן על הטלת סנקציות נגד שרי הפנים והמשפטים של טורקיה, סולימאן סוילו ועבדולהמיט גול, בעקבות מעצרו של כומר אמריקני שמואשם בטרור. הכומר, אנדרו ברנסון, מואשם במעורבות בניסיון ההפיכה נגד רג'פ טאיפ ארדואן. במסגרת הסנקציות נכסים של השניים בארה"ב יוקפאו, וייאסר על אמריקנים להיות בקשרים כלכליים עם השניים.

 

מזכיר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין אמר שארה"ב לא מקבלת את מעצרו הבלתי מוצדק של הכומר ואת הצעדים של טורקיה נגדו. "הנשיא טראמפ הבהיר שארה"ב מצפה מטורקיה לשחרר אותו בהקדם", אמר. בשבוע שעבר דונלד טראמפ איים בסנקציות אם ברנסון לא ישוחרר. "הוא סובל מאוד. חייבים לשחרור מיד את איש הדת החף מפשע", אמר אז.

 

מוקדם יותר באותו יום אמר ארדואן שהאיומים של ארה"ב נגד טורקיה לא יועילו לאיש. בשיחה עם כתבים באנקרה אמר ארדואן כי טורקיה לא תעשה שום ויתורים כשהדברים נוגעים לעצמאות מערכת המשפט שלה. באמירה בניחוח אנטישמי אמר ארדואן כי "ההצהרות ברוח המנטליות האוונגליסטית הציונית בארה"ב אינן מתקבלות על הדעת".

 

הכומר ברנסון מוחזק במעצר בטורקיה כבר כמעט שנתיים. ברנסון נעצר באוקטובר 2016 בגין סיוע לכאורה לניסיון ההפיכה נגד ארדואן, ניסיון הפיכה שטורקיה מאשימה באחריות לו את איש הדת פתהוללה גולן, החי בארה"ב. אם יורשע בעבירות שמייחסת לו טורקיה עלול הכומר ברנסון להישלח ל-35 שנות מאסר.

 

בשבוע שעבר הורה בית משפט טורקי לשחרר את ברנסון למעצר בית עד לתחילת משפטו. טורקיה טוענת כי בתיק נגד הכומר יש ראיות, אך מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו טוען כי הראיות אינן מהימנות. ממחלקת המדינה נמסר הערב כי פומפאו שוחח בטלפון עם שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו בנוגע לברנסון. השניים אמורים להיפגש בשולי ועידת מדינות דרום-מזרח אסיה השבוע בסינגפור.

 

בצל המשבר החריף עם ארה"ב המטבע הטורקי ממשיך לצלול. הערב - עוד לפני ההכרזה הרשמית על הסנקציות האמריקניות - רשם שפל נוסף כשנסחר בכחמש לירות לדולר. התרסקות הלירה הטורקית עשויה להוביל להתערבות הבנק המרכזי. הצניחה בשער המטבע תכביד מאוד על החברות הטורקיות להחזיר הלוואות של כ-300 מיליארד דולר שנלקחו במטבע זר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x