כלכלה ומדיניות

טראמפ טוען שהממשל שלו מצמצם את גירעון הסחר? הוא טועה

גירעון הסחר האמריקאי בדרך להיות הגבוה ביותר מאז 2008. לראשונה זה ארבעה חודשים זינק ביוני גירעון הסחר האמריקאי ב-7% ל-46.3 מיליארד דולר. היצוא קטן ב-0.6%, והיבוא גדל בשיעור דומה. האם מלחמת הסחר שעליה הכריז הנשיא האמריקאי תעזור? הכלכלנים צופים שהמצב רק יילך ויחריף במחצית השנייה של 2018

שירות כלכליסט 19:1103.08.18

גירעון הסחר האמריקאי בדרך לשבור שיא שנתי שלילי ולהיות הגבוה ביותר בעשר השנים האחרונות, חרף מאמצי טראמפ להקטין אותו. בחודש יוני עלה הגירעון ב-7% - העלייה הראשונה שלו זה ארבעה חודשים.

 

 

 

הגירעון זינק ל-46.3 מיליארד דולר מרמה (מתוקנת) של 43.2 מיליארד דולר במאי, כך מסר משרד המסחר האמריקאי היום. למרות שמדובר בנתון גבוה מאוד, הוא עדיין נמוך מהגירעון שצפו האנליסטים ועמד על 46.6 מיליארד דולר.

 

שדה סויה. הרוכשים נערכים למכסים וקונים כאילו אין מחר שדה סויה. הרוכשים נערכים למכסים וקונים כאילו אין מחר צילום: בלומברג

 

 

במהלך יוני ירד היצוא האמריקאי ב-0.6% והסתכם ב-213.8 מיליארד דולר חודש בלבד לאחר שהיה בשיא. הירידה הגדולה ביותר נרשמה ביצוא של מכוניות חדשות ומשאיות. כמו כן, יצוא של תרופות, תכשיטים ומטוסי נוסעים רשמו גם הם ירידה.

 

מנגד, יצוא של פולי סויה זינק לאחר זינוק דומה במאי, על רקע הרצון של קונים להצטייד בסחורה לפני שהמכסים הסיניים על סויה נכנסים לתוקף. בששת החודשים הראשונים של 2018 זינק יצוא פולי הסויה ב-50% לעומת התקופה המקבילה ב-2017. יצוא הפולים עשוי בקרוב לרדת בחדות, עם היכנסם לתוקף של המכסים החדשים על התוצר החקלאי.

 

מנגד, היבוא לארה"ב עלה ביוני ב-0.6% ל-260.2 מיליארד דולר. ארה"ב ייבאה יותר נפט ותרופות. יבוא הנפט היה הגבוה ביותר זה שלוש וחצי שנים. יבוא התרופות היה גם הוא גבוה באופן משמעותי לעומת זה שנרשם בתקופה המקבילה אשתקד, במה שנראה שוב כהיערכות למכסים הצפויים.

 

גירעון הסחר האמריקאי התרחב ב-291 מיליארד דולר בששת החודשים הראשונים של 2018, לעומת תוספת של 272 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2017.

 

ניכר כי למכסים שהטיל הנשיא טראמפ על אלומיניום ופלדה יש כבר השפעה בשטח: היבוא של שתי המתכות צנח ביוני.

 

למרות שהנשיא טראמפ טען בשבוע שעבר שהממשל שלו חתך את גירעון הסחר, הוא עדיין מתרחב. אחת הסיבות לכך היא העובדה שהכלכלה האמריקאית משגשגת ביחס לכלכלות אחרות. אמריקאים יכולים להרשות לעצמם לקנות יותר מוצרים מיובאים. ערכו ההולך וגובר של הדולר גם גורם לכך שהיצוא האמריקאי הופך ליקר יותר עבור לקוחות מחוץ לארה"ב.

 

גירעון הסחר האמריקאי מתגלגל זה שנים, ולא סביר שאחד מנשיאי ארה"ב יצליח להפחית את הגירעון במהירות.

 

לא ברור איך ישפיע ההימור של טראמפ על מלחמת סחר על הגירעון, אך רוב הכלכלנים צופים שגירעון הסחר יגדל בקצב גבוה יותר במחצית השנייה של השנה. אם כך יקרה, גירעון הסחר השנתי עלול להיות גבוה יותר מזה שנרשם בשנה שעברה - 552 מיליארד דולר - ולהיות הגבוה ביותר שנרשם מאז 2008.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x