$
כלכלה ומדיניות

ביה"ד האירופי דחה את הערעור של נסטלה לבלעדיות על צורת האצבעות של קיטקט

נסטלה נלחמהיותר מעשור על מנת לזכות בזכויות הבלעדיות מול יריבתה המרכזית קדבורי. הפסיקה היא בשורה משמחת ליצרניות של חטיפי שוקולד זהים - ונפתחה הדלת לייצור המוני של חיקויים

שירות כלכליסט 14:5725.07.18
בית הדין האירופי לצדק דחה את הערעור שהגישה יצרנית קיטקט נסטלה, שטענה לזכויות בלעדיות על צורת האצבעות של ממתק השוקולד הפופולרי.

 

נסטלה נלחמה למעלה מעשור על מנת לזכות בזכויות הבלעדיות על צורת ארבע האצבעות, זאת מול יריבתה המרכזית קדבורי, אך היום (ד') בית הדין פסק נגדה.

 

הפסיקה היא בשורה משמחת ליצרניות של חטיפי שוקולד זהים, כמו כיף כף הישראלי של עלית וכמו קויק לונש (Kyikk lunsj) הנורבגי, שקיים כבר כ-80 שנה. במקביל, נפתחה הדלת לייצור המוני של חיקויים על ידי מותגים פרטיים של רשתות סופרמרקים.

 

הממתק הנורבגי, שפירוש שמו "ארוחת צהריים זריזה", אינו מוכר בהכרח בבריטניה ובארה"ב, אבל הוא מושא לגאווה לאומית במולדתו ואהוב מאוד על סקנדינבים בכלל.

כיף כף של עלית וקיט קט כיף כף של עלית וקיט קט צילום: יאיר שגיא

 

טעמו של השוקולד שונה משל קיטקט ודומה יותר למותג מילקה של מונדלז. בבדיקת טעימה שנערכה ב"גרדיאן" הבריטי, נפסק כי מדובר בחטיף איכותי יותר מקיטקט.

 

נסטלה הגישה בקשה לסימן מסחרי עבור הקיטקט ב-2002. לא היתה כל בעיה לגבי החטיף עצמו, אך כאשר הגישה בקשה לסימן מסחרי על הצורה של האצבעות, נפתחה מערכה יקרה וממושכת. אחרי ארבע שנים של פינג פונג משפטי, נסטלה זכתה בסימן מסחרי על הצורה. המתחרות, ובהן היצרנית הנורבגית ומונדלז, שבבעלותה גם קדבורי, מילקה, אוריאו וטובלרון, לא הסכימו לוותר.

 

ב-2007 נפתח מאבק משפטי, שהגיעה לסיומו כעת. הפסיקה דחתה את הערעור של נסטלה ובכך המשרד לסימנים מסחריים של האיחוד האירופי יצטרך "לשקול מחדש" את החלטתו המקורית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x