שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

לראשונה: גרמניה תעניק לעסקים הטבות מס למו"פ

גרמניה היא אחת משבע מדינות בלבד ב־OECD שלא משתמשות בהנחות במיסוי כדי לעודד השקעה במחקר ופיתוח במגזר העסקי

שירות כלכליסט 20:3222.07.18

גרמניה מתכננת הטבות מס שיעודדו עסקים להשקיע במחקר ופיתוח - על כך דיווח היומון הכלכלי הגרמני "הנדלסבלאט". הממשלה הפדרלית של גרמניה היא אחת משבע ממשלות ב־OECD שלא מציעות הטבות מס כדי לעודד מחקר ופיתוח במגזר העסקי.

 

 

לשם השוואה, בצרפת זכאיות חברות שמקימות מרכזי חדשנות במדינה להנחה של 50% במס בשנה הראשונה. עם זאת, ההשקעה הכללית במחקר ופיתוח בגרמניה הגיעה ל־2.9% מהתמ"ג ב־2016, יותר מבארה"ב ומהממוצע באיחוד האירופי. הממשלה בראשותה של אנגלה מרקל שמה לה למטרה להעלות את ההשקעה במחקר ופיתוח לרמה של 3.5% מהתמ"ג. ההחלטה לגבש תוכנית להטבות מס להשקעה במו"פ נקבעה כבר בהסכם הקואליציוני בין המפלגה הנוצרית דמוקרטית לבין המפלגה הסוציאליסטית, שנחתם בפברואר, אך רק כעת חלה התקדמות בעניין.

 

לפי "הנדלסבלאט", הצעת החוק צפויה לעלות לדיון בפרלמנט בברלין אחרי פגרת הקיץ. היומון מצטט מקור במשרד האוצר הגרמני שטען כי אף שהממשלה לא כללה את התוכנית בתקציבה ל־2019, שר האוצר אולף שולץ נחוש למצוא מימון לתוכנית. ההטבות המתוכננות יהיו תקפות הן לחברות גדולות והן לחברות קטנות ובינוניות.

 

תומכי הטבות המס להשקעה במחקר ופיתוח סבורים כי הן עדיפות על תמיכה באמצעות מענקים. מחקר של הנציבות הממשלתית למחקר וחדשנות (EFI) של גרמניה מראה שכל יורו בהטבה שמוקצה למחקר ופיתוח, מגדיל בפועל את ההשקעה ב־1.33 יורו נוספים. עם התומכים הנלהבים יותר בתוכנית נמנית אניה קרליצ'ק, שרת המחקר. היא טוענת כי יש למצוא מימון למטרה זו גם על חשבון פריצת התקציב הקיים, ושואפת להעניק הטבת מס גם לחברות שעושות מיקור חוץ לפעילות המחקר והפיתוח שלהן.

 

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: Jasper Juinen

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x