$
כלכלה ומדיניות

פאוול: למלחמת הסחר עשויה להיות השפעה על האינפלציה

יו"ר הפדרל ריזרב: "קשה לדעת מה יהיו ההשלכות של המהלכים של הממשל בתחום סחר החוץ"; לדבריו, הוא לא מוטרד מלחצים שמפעיל כביכול הבית הלבן כדי שהבנק יותיר את הריבית ברמה נמוכה

שירות כלכליסט 22:1212.07.18

"מאוד קשה לומר כרגע מה יהיו התוצאות של המהלכים שנוקט ממשל טראמפ בתחום הסחר" - כך אמר יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, בראיון ל-Marketplace.

 

הוא ציין כי ייתכנו מצבים שיהיו "מאוד מאתגרים עבור הפד", למשל במקרה שהאינפלציה תעלה והכלכלה תיחלש.

 

יו"ר הפדרל ריזרב אמר עוד כי הוא מצפה שקצב העלייה בשכר יהיה גבוה יותר.

 

פאוול אמר עוד כי אינו מוטרד מלחצים שמפעיל כביכול הבית הלבן כדי שהבנק יותיר את הריבית ברמה נמוכה. "לא נאמר לי דבר, ברמה האישית או הציבורית, שיעורר בי דאגות בנוגע לעצמאות הפד", ציין.

 

סין וארה"ב החליפו ביניהן בשבועות האחרונים מהלומות סחר - שתי המדינות הטילו מכסים הדדיים בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים. השבוע איים טראמפ להטיל מכסים נוספים על מוצרים סיניים בהיקף של 200 מיליארד דולר.

 

ג'רום פאוול ג'רום פאוול צילום: איי אף פי

 

בתוך כך, נשיא הפדרל ריזרב בפילדלפיה, פטריק הארקר, אמר היום כי הוא עדיין מעדיף העלאת ריבית אחת נוספת השנה, וזאת למרות הנתונים האחרונים שמצביעים על עלייה באינפלציה לקצב המהיר ביותר בשש השנים האחרונות.

 

שיעור האינפלציה ביוני עמד על 2.9%, הרמה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2012. אינפלציית הליבה (ללא מזון ואנרגיה) עמדה על 2.3%.

 

"כרגע, אני סבור שאנחנו צריכים לנקוט צעדים איטיים ויציבים. אם אינפלציית הליבה תעלה מעל 2.5% - אנחנו נצטרך לפעול. ואולם כרגע, יש סיבות טובות לכך שאנו צריכים להמתין", אמר הארקר, שאינו בעל זכות הצבעה במועצת הפד.

 

צמרת הבנק המרכזי האמריקאי חלוקה לגבי המשך העלאות הריבית השנה; לפי הפרוטוקול של הישיבה האחרונה, 8 בכירים תומכים בשתי העלאות נוספות לפחות השנה, ואילו שבעה - בהעלאה אחת או בהותרת הריבית על כנה. 

 

במרץ העלה הפד את הריבית בארה"ב לטווח שבין 1.5% לבין 1.75%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x