$
כלכלה ומדיניות

מונה שר ברקזיט חדש: שר השיכון הבריטי דומיניק ראב יחליף את דייוויד דייוויס שהתפטר

ראב היה מעורב מאד בתהליך משאל העם ב -2016. דייוויס כתב לראש הממשלה תרזה מיי כי המדיניות שלה חותרת נגד המשא ומתן עם האיחוד ומעמדו של הפרלמנט הבריטי ייחלש בעקבות כך

שירות כלכליסט 14:0209.07.18

יש שר ברקזיט חדש בבריטניה: דומיניק ראב, ששימש עד כה כשר השיכון. הוא מונה במקומו של דייוויד דייוויס שהתפטר אתמול. ראב היה מעורב מאד בתהליך משאל העם ב -2016

 

השר הממונה על הליך היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, דייוויד דייוויס, התפטר מתפקידו. במכתב ששלח לראש הממשלה תרזה מיי כתב דייוויס כי המדיניות שלה חותרת נגד המשא ומתן עם האיחוד ומעמדו של הפרלמנט הבריטי ייחלש בעקבות כך.

 

 

 

במכתב ששלח דייוויס לראש הממשלה תרזה מיי כתב דייוויס כי המדיניות שלה חותרת נגד המשא ומתן עם האיחוד ומעמדו של הפרלמנט הבריטי ייחלש בעקבות כך.בעקבות התפטרותו התפטר גם סגנו סטיב בייקר, ושרת ברקזיט נוספת – סואלה ברוורמן.

 

תרזה מיי הגיבה להתפטרות במכתב בו הביעה את צערה על עזיבתו 8 חודשים לפני היציאה הרשמית של בריטניה מהאיחוד האירופי. היא כתבה שאינה מסכימה עם האופן בו דייוויס אפיין את מה שהתרחש בעקבות הפסגה שנערכה בצ'קרס ביום שישי, שלמרות דבריו הסמכות אכן תוחזר מבריסל ללונדון, ושלחברי הפרלמנט עוד תינתן ההזדמנות להצביע על נושאים בהם אמור להיות מיושם "ספר חוקים" משותף עם האיחוד.

 

הצעד של דייוויס נתפס כמכה קשה למעמדה של מיי בממשלה ובמפלגה וכמובן למהלך הפרידה שהיא מובילה מהאיחוד – הכולל ניסיון לשמר את קשרי הסחר עם אירופה. חברי המפלגה השמרנית התומכים בברקזיט מלא הביעו תמיכה בצעד של דייוויס. לשיטתם התוכנית של מיי היא בגידה בהחלטה שקיבל העם הבריטי על ניתוק מוחלט מהאיחוד.

 

דומיניק ראב שר הברקזיט החדש של בריטניה דומיניק ראב שר הברקזיט החדש של בריטניה צילום: גטי אימג'ס

 

חברי פרלמנט תומכי ברקזיט הביעו תמיכה במהלך של דייוויס. אנדראה ג'נקינס אמרה שהמהלך הבא צריך להיות כזה שישנה את הברקזיט, וקראה לבוריס ג'ונסון לפעול בנושא. נייג'ל פאראג' הצטרף לקריאה, וכינה את מיי "דו פרצופית".

 

ג'ייקוב ריס-מוג, מנהיג הקבוצה השמרנית המכונה "קבוצת המחקר האירופית בעד הברקזיט", אמר שהיה מייעץ למיי "לשקול מחדש" את חזון הברקזיט שהיא מאמינה שכבר שריינה בפסגה שנערכה ביום שישי בצ'קרס.

 

ג'רמי קורבין אמר שההתפטרות מראה שלראש הממשלה לא נותרה כל סמכות ושאין ביכולתה לבצע את הברקזיט.

 

בשבת דווח כי מיי הצליחה לשריין את הסכמת הקבינט שלה לתוכנית ההיפרדות מהאיחוד האירופי, לאחר שהתגברה על מחלוקות בקרב שריה בכינוס בצ'קרס וגייסה תמיכה בהצעה "ידידותית יותר לעסקים" שאמורה להניע מחדש את שיחות הברקזיט התקועות.

 

לאחר פגישה שארכה שעות ארוכות נראה שמיי הצליחה לשכנע את התומכים הקולניים ביותר בברקזיט שבקבינט שלה לגבות את תוכניתה ל"אזור סחר חופשי לסחורות", שיהיה משותף לבריטניה ולאיחוד.

 

להצעה עליה הוסכם, שלפיה מגזר השירותים הגדול של בריטניה לא ישמור על רמות הגישה הנוכחיות שלו לשוק האירופי, מחכים בבריסל בקוצר רוח; באיחוד דוחקים במיי מזה זמן לבוא עם הצעה מפורטת לקשרים העתידיים בין הישויות.

 

 

שר הברקזיט דייוויד דייוויס. התפטר שר הברקזיט דייוויד דייוויס. התפטר צילום: בלומברג

 

ואולם עדיין לא בטוח שבבריסל יסכימו לתנאי ההצעה החדשה - לפיה אמורה להיפסק התנועה החופשית של אנשים בין האיחוד ובריטניה, ותחדל העליונות של בית המשפט האירופי כמו גם התשלומים שמשלמת בריטניה לאיחוד; זאת, מאחר שבבירת האיחוד נחושים לשלוח מסר נחרץ למדינות אחרות שעשויות לנסות ללכת בעקבות בריטניה.

 

תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה צילום: אי פי איי

 

עם זאת בטווח במיידי, ההסכם מהווה גלגל הצלה למיי, שנתונה תחת ביקורת נוקבת מאז שהפסידה את הרוב של מפלגתה בפרלמנט בבחירות שנערכו בשנה שעברה, שרבים מסכימים כי היו צעד שגוי.

 

במסמך שמתווה את עמדת הממשלה הבריטית, הוסכם ע"י השרים כי ההצעה הקודמת של האיחוד "צריכה עוד להתפתח על מנת להוות בסיס אמין, מדויק ואחראי להתקדמות המשא ומתן." במקום זאת, הם הסכימו לשאת ולתת על "אזור סחר חופשי לסחורות" ברגע שבריטניה תנסח "ספר חוקים עבור כל הסחורות" שיעברו בשטח המכס המשותף, דבר שיאפשר לבריטניה לקבוע מכסי יבוא משל עצמה ולחתום על עסקאות סחר חדשות בנפרד מהאיחוד.

 

השרים הסכימו גם שלפרלמנט יהיה הכוח להחליט האם לקבל את חוקי ותקנות האיחוד בעתיד, וכן שעל הממשלה הבריטית להתכונן גם למצב של יציאה ללא הסכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x