שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

"בלאק קיוב הישראלית התערבה בבחירות בהונגריה - לטובת אורבן"

לפי תחקיר של "פוליטיקו", סוכנים של בלאק קיוב נפגשו עם ראשי ארגונים חברתיים בהונגריה המזוהים עם השמאל ועם המיליארדר ג'ורג' סורוס, והקליטו אותם בחשאי, תוך שהם משתמשים בשמות בדויים ומייצגים חברות מזויפות; ההקלטות פורסמו בתקשורת לקראת הבחירות - וראש הממשלה אורבן עשה בהן שימוש כדי לתקוף את יריביו; בלאק קיוב: "לא דנים על לקוחות עם צד שלישי"

שירות כלכליסט 12:5007.07.18

חברת המודיעין העסקי הישראלית בלאק קיוב היתה מעורבת בקמפיין להכפשת ארגוני חברה אזרחית בהונגריה המזוהים עם השמאל ואשר חלקם ממומנים על ידי המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס, לקראת הבחירות במדינה שנערכו באפריל. כך מדווח "פוליטיקו", שמסתמך על עובד לשעבר בחברה ועל אדם המכיר את נהלי העבודה שלה.

 

בין דצמבר 2017 למרץ 2018, סוכנים שעשו שימוש בזהות מזויפת יצרו קשר עם ארגוני חברה אזרחית בהונגריה ועם אנשי פרטיים הקשורים לסורוס, והקליטו אותם בחשאי. ההקלטות פורסמו לקראת הבחירות ב"ג'רוזלם פוסט" ובעיתון "מגיאר אידוק" הנמצא בשליטת ממשלת הונגריה. ראש הממשלה ויקטור אורבן עשה בהן שימוש כדי לתקוף את הארגונים בימים האחרונים של הקמפיין. מפלגת הימין של אורבן, פידש, השיגה ניצחון סוחף בבחירות.

 

בלאק קיוב, הפועלת מתל אביב, עלתה לכותרות בכמה הזדמנויות, כאשר הבולטת שבהן היתה פרשת ויינשטיין. המפיק ההוליוודי, שמואשם בכמה סעיפי אונס, הסגיר את עצמו לרשויות החוק האמריקאיות בסוף החודש שעבר. אולם לפי דיווח של הניו יורק טיימס, בתחילת הפרשה, ויינשטיין שכר את שירותיה של בלאק קיוב כדי לנסות למנוע פרסומים והאשמות נגדו. בנוסף, לאחרונה נחשף כי החברה אספה מידע על אנשים בממשל אובמה, בניסיון לחבל בהסכם הגרעין האיראני. ב-2016, הרשויות ברומניה עצרו שני עובדים של בלאק קיוב, בחשד לריגול אחר התובעת הראשית במנהל הלאומי נגד שחיתות.

  

שני המקורות עליהם מסתמך "פוליטיקו", שביקשו להישאר אנונימים, אמרו כי אינם יודעים מי שילם לחברה עבור הפעילות, והאם ממשלת הונגריה היתה מעורבת בפרשה.

 

דובר ממשלת הונגריה לא מסר תגובה.

 

ויקטור אורבן ויקטור אורבן צילום: בלומברג

 

לפי "פוליטיקו", האנשים אשר הקליטו את אנשי ארגוני החברה האזרחית השתמשו בשמות כיסוי אירופאים וערביים, אך לפחות שניים מהם דיברו במבטא ישראלי. הפגישות נערכו במלונות ומסעדות בבודפשט, וינה, אמסטרדם, לונדון וניו יורק.

 

החברות שאותם הסוכנים התיימרו לייצג אינן קיימות. אתרי אינטרנט וחשבונות לינקדין שהיו שייכים כיביכול לאותן חברות, והוצגו על ידי הסוכנים לאנשי הארגונים החברתיים  - נמחקו זמן קצר לאחר הפגישות. גם מספרי הטלפון של הסוכנים נמחקו בשבועות שלאחר הפגישות. 

 

בשני מקרים, ראשי הארגונים החברתיים נפגשו עם אשה בשם "אנה באואר", ובמקרה אחר עם אשה שאמרה כי היא עובדת בחברת "טאורו קפיטל". לפי פוליטיקו, בלאק קיוב עשתה שימוש בשני השמות האלה בעבר, עבור פרויקטים אחרים שלה - צעד שכיח בקרב חברות כאלה, כך לפי העובד לשעבר בחברה שצוטט בדיווח. 

 

עוד עולה מהדיווח כי אנשים שייצגו לכאורה חברה בשם "אוריון ונצ'ר קפיטל" יצרו קשר עם באלאש דנש, שעומד בראשון "האיגוד האירופי לחרויות אזרחיות", הממומן על ידי סורוס; לאחר שפורסמו ההקלטות של דנז, נעלמו כל האזכורים של החברה באינטרנט וברשתות החברתיות.

 

לפי "פוליטיקו", האנשים שנפגשו עם דנז הציגו בפניו כרטיסי ביקור שמהם עולה כי אוריון ונצ'ר קפיטל פועלת מרחוב וורוויק 46 בלונדון - כתובת שבלאק קיוב עשתה בה שימוש בפרשת ויינשטיין.

 

ג'ורג' סורוס ג'ורג' סורוס צילום: בלומברג

 

ההקלטות שפורסמו בתקשורת ההונגרית כללו קטעי שיחה בין הסוכנים לבין אנשי ארגוני החברה האזרחית. במקרה אחד, דובר ממשלת הונגריה כתב בבלוג שלו כי "לפי הצהרה שנחשפה באחרונה, של טרייסי אהרן, שהיתה האחראית על הכספים בקרן של סורוס, המיליארדר מחזיק במעין צבא של כ-2,000 שכירי חרב, כדי להשיג שלוש מטרוצ: להפיל את ממשלת אורבן, להביא לפירוק הגדרות בגבולות, ולקדם הגירה להונגריה". קרן אופן סוסייטי של סורוס הודיעה בעקבות ההדלפה כי אהרן לא אמרה שהמיליארדר מעסיק 2,000 עובדים בהונגריה, אלא שיש כ-2,000 אנשים אשר עובדים עבור הקרן ברחבי העולם.

 

במהלך קמפיין הבחירות, אורבן הזהיר כי הונגריה נמצאת תחת איום של גורמים חיצוניים ופנימיים, והשתמש בהקלטות כדי לקעקע את האמינות של יריביו. "האנשים של סורוס ייכנסו לממשלה. זו המשמעות של 'הקלטות סורוס'", אמר אורבן בראיון כמה ימים לפני הבחירות.

 

באפריל האחרון דווח כי קרן אופן סוסייטי תסגור את משרדיה בבודפשט ותעביר את פעילות מזרח אירופה לברלין. ביוני הודיע הארגון כי "ההחלטה על עזיבת הונגריה נפלה בגלל ש"ממשלת הונגריה תקפה אותנו, הציגה תמונה שקרית של אופי עבודתנו ודיכאה את החברה האזרחית במדינה למען עשיית הון פוליטי, תוך שימוש בטקטיקות חסרות תקדים בהיסטוריה של האיחוד האירופי".

 

מבלאק קיוב נמסר בתגובה: "מדיניות החברה היא לעולם לא לדון על לקוחותיה עם צד שלישי כלשהו, וכן, לעולם לא לאשר או להכחיש כל ספקולציה לגבי עבודתה. אזכור החברה בהקשרים שונים מסתמן כספורט הבינלאומי הרשמי של 2018 ועושה רושם שעיסוק אובססיבי בספקולציות שונות ומשונות מרגש יותר בימים אלה משלבי הנוקאאוט של המונדיאל.

בלאקיוב פועלת רק סביב סכסוכים עסקיים לאיסוף ראיות בליטיגציות הגדולות בעולם וכל מי שטוען אחרת טועה ומטעה באופן חד משמעי את קוראיו וצופיו. יודגש כי בלאק קיוב עבדה, עובדת ותעבוד תמיד בהתאם לחוק, בכל מדינה בה היא פועלת ובהתאם לחוות דעת של משרדי עורכי הדין המובילים בעולם".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x