$
כלכלה ומדיניות

"צפון קוריאה משקרת, קים הגביר את העשרת האורניום"

למרות שטראמפ הצהיר בחודש כי אינה מהווה איום - צפון קוריאה ממשיכה בייצור הנשק הגרעיני במתקנים סודיים. גורמים בסוכנויות הביון אמרו לרשת NBC: "קים ג'ונג און מנסה לרמות אותנו ולנצל את הוויתורים של טראמפ"

ynet 10:1430.06.18
סוכנויות הביון האמריקניות מעריכות כי חרף ההבטחות של הנשיא דונלד טראמפ כי צפון קוריאה אינה מהווה איום גרעיני, קים ג'ונג און הגביר את ייצור האורניום המועשר שמיועד לנשק הבלתי-קונבנציונלי.

 

ברשת NBC דווח הלילה (שבת) כי גורמים רבים ב-CIA וסוכנויות ריגול נוספות אינם מסכימים עם דברי הנשיא, ואף מציינים כי לפי המודיעין שברשותם, המשטר המבודד מנסה לנצל את הוויתורים האמריקניים בשיחות השלום תוך כדי שהוא מתחזק את הארסנל הגרעיני. הבית הלבן טרם הגיב לדיווחים. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר שלשום כי הוא עדיין מאמין שפיונגיאנג מסכנת את ארה"ב.

  

חמישה גורמים רשמיים בארצות הברית מסרו כי כי המשטר הגביר את הייצור בחודשים האחרונים תוך כדי המגעים עם וושינגטון. בשבועות האחרונים הודיעה ארה"ב על עצירת כל האימונים הצבאיים המשותפים עם דרום קוריאה כחלק מההסכמות עם קים ג'ונג און בפסגה בסינגפור.

 

 

פסגת טראמפ-קים פסגת טראמפ-קים צילום: אי פי איי

אחד הגורמים ציין כי "למרות שהצפון קוריאנים עצרו את כל שיגורי הטילים וניסויי הגרעין - אין ממצאים שמראים על צמצום הנשק או הפסקת הייצור הגרעיני. מדובר בהוכחה חד משמעית לכך שהם מנסים לרמות את ארצות הברית". ארבעת הגורמים הנוספים הסכימו עם הערכותיו.

 

הגורמים הוסיפו כי המעקב המודיעיני אחר צפון קוריאה שהתגבר בשנים האחרונות מראה את אותותיו אחרי שנים שבהן סוכנויות הריגול שררו בעלטה מוחלטת בכל הקשור לפיונגיאנג. גורם מודיעיני בארה"ב אמר כי "ישנם עוד הרבה דברים שצפון קוריאה ניסתה להסתיר במהלך השנים - וחשפנו אותם".

 

 

בארה"ב ידעו מזה זמן רב כי צפון קוריאה מחזיקה באתר סודי להעשרת אורניום מלבד האתר הראשי ביונגביון. "כשצפון קוריאה השלימה את הבנייה של האתר ביונגביון ב-2009, נדמה היה כאילו זאת לא הפעם הראשונה שהם מתקינים צנטריפוגות", אמר ג'פרי לואיס, מומחה לגיאופוליטיקה ומדיניות אי-הפצת נשק גרעיני. גם ג'ואל וויט, שניהל את המשא ומתן על תוכנית הגרעין של צפון קוריאה ב-1994, אמר כי ארה"ב תמיד האמינה שפיונגיאנג מחזיקה בשני אתרי העשרת אורניום.

  

גורמים רשמיים בארה"ב אמרו ל-NBC כי גם בהערכות העדכניות נטען לקיומם של שני אתרי העשרת אורניום - אך השאלה הגדולה היא האם קים יודה בכך בשיחות הפיוס. "הפעילות הנוכחית בצפון קוריאה אינה מתיישבת עם אמירותיו של קים על עצירת תוכנית הגרעין", אמר ברוס קלינגנר, אנליסט לשעבר ב-CIA ומומחה לצפון קוריאה.

  

על אף ההערכות הפסימיות, בכיר במערך המודיעין האמריקני אמר כי הוא מאמין שהשיחות עם טראמפ הן סימן חיובי וכי ארה"ב לא ציפתה להכרזה על עצירת הניסויים. יחד עם זאת ציין הבכיר כי גם הוא מאמין שהמשטר מנסה להונות את טראמפ. "צפון קוריאה ממשיכה לרמות אותנו, בין אם בכמות הטילים שהיא מצהירה עליהם - או בכמות הנשק הגרעיני שבידיה", הוסיף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x